2025. június 19., Csütörtök
24 féle, összesen 100 gramm mag egy űrkapszulában, egy történelmi küldetés során. Az ORION Űrnemzedék Alapítvány és a Bakonyerdő Zrt. együttműködésében az erdeinkből gyűjtött vadalma, vadkörte, bibircses nyír és fekete valamint erdeifenyő magok is útnak indulnak a SpaceX Falcon 9 rakéta fedélzetén a Vandenberg Space Force Base légitámaszról.
Rövidesen indul az első magyar civil növényi mag-misszió!
Hamarosan pályára áll az Orion Seed Mission – Magyarország első magánkezdeményezésű űrmezőgazdasági küldetése, amelynek keretében 24 féle magyar növényi mag indul a világűrbe, Föld körüli poláris pályára!
Az utazás a német The Exploration Company által fejlesztett NYX kapszulájában történik, a Genesis Sustainable Future Ltd. vezetője Mátyás Bence talaj-mikrobiológus és csapata által megálmodott és fejlesztett MayaSat-1 biológiai cubesat fedélzetén, amelyet a SpaceX Falcon9 rakétája szállít a kaliforniai Vandenberg Katonai Bázisról.
Tavaly ősszel az Orion Űrnemzedék Alapítvány Csillagváros Kft. kutató-fejlesztő farmján egy különleges esemény keretében bemutatásra kerültek többek között azon különleges növényi magok is, amelyek 2025-ben indulnak poláris pályára a Genesis SFL által életre hívott Mission Possible projekt részeként. Az eseményt megtisztelte személyes jelenlétével #FarkasBertalan dandártábornok, Magyarország első űrhajósa, aki méltatta az űrnövénykutatások jelentőségét. Beszédében felidézte, hogy 1980-as űrutazása során ő is végzett növényi kísérleteket a Szaljut űrállomáson az Oasis növénytermesztő berendezéssel. A misszió keretében első alkalommal a rendezvényen mutatkoztak be az Alapítvány mag-partnerei, akik közös céljaik révén elkötelezettek az innováció, a fenntarthatóság, a biodiverzitás megőrzése és a jövő élelmezési kihívásainak megoldása iránt.
A MissionPossible keretében nemcsak olyan klasszikus zöldségek magjai repülnek, mint a paradicsom vagy a saláta, hanem különleges célú magok is helyet kaptak a fedélzeten – például:
a Bakonyerdő Zrt. erdészeti magjai (nyír, vadalma, feketefenyő, vadkörte, erdeifenyő),
a Lavender Tihany levendula magjai,
az Etyeki Kúria Borászat / Winery Chardonnay szőlőmagjai,
a Kalocsa Tanya - Homoktövis és belőle készült termékek homoktövis magjai.
A kutatás célja: megérteni, hogyan hat a világűr extrém környezete a növényi életre – és ezzel egy lépéssel közelebb kerülni a hosszútávú űrkolonizációhoz és a földi fenntarthatósághoz. A magok földkörüli pályára állnak, majd visszatérésük után elültetésre kerülnek, valamint az ORION Űrnemzedék Alapítvány további kutatásaiban vesznek részt, melyeket a Csillagváros Kft., Egreen Farming Solutions nevű vertikális farmja végzi.
A küldetés nemcsak kutatási célokat szolgál, hanem az földi- valamint az űrélelmezéshez kapcsolódó oktatási programokat és a decentralizált tudomány hazai meghonosítását is támogatja.
Rövid videó: https://www.facebook.com/ORIONUrnemzedek/videos/699839805887747
Kövessétek az indulást és a küldetés fejleményeit – a jövő most kezdődik! https://www.facebook.com/ORIONUrnemzedek