2025. május 6., Kedd
A hazai fakitermelési eljárások rendszerekbe való tudatos besorolása az 1970-es években kezdődött, és a század végére négy alapvető munkarendszert (teljes fás, hosszúfás, rövidfás, aprítéktermelési munkarendszer) dolgoztak ki.
A modern kor technológiai fejlődése, piaci és társadalmi igényei újszerű fakitermelési megoldások bevezetését tették lehetővé, ezért a négy „alapmunkarendszer” mellett további négy fakitermelési rendszert lehet meghatározni. Ma beszélhetünk gallyazás nélküli (darabolt ágasfában, kötegben és aprítékban való termelés), illetve gallyazott részfás (szálfában, hosszúfában és rövidfában való termelés) munkarendszerekről.
Papp János, az Iharosi Erdészet kerületvezető erdésze a hosszúfás termelési technológiáról beszélt, melynek lényege, hogy a közelítési művelet során a faanyagot, döntés és gallyazás után szálfában, egy menetben viszik ki a felső felkészítőhelyre, ahol azután a teljes felkészítést elvégzik, és innen történik a keletkezett választékok továbbmozgatása a felhasználóhoz (pl. fűrészüzem).