2021. február 15., Hétfő
Már elkezdődött és a következő hetekben tart a gímbikák agancshullatási időszaka. Ilyenkor sokan indulnak az erdőre, hogy megtalálják a leesett koronákat. Fontos tudni azonban, hogy ez a tevékenység engedélyhez kötött!
A nagyvadak közül a gím- és a dámszarvas február elejétől április végéig hullajtják agancsukat. Ebben az időszakban az erdőt járva mi is láthatunk hullajtott agancsot. Ám akármilyen szép is, engedély nélkül ne vigyük haza, mert akaratlanul is bűncselekményt követünk el.
A jóhiszeműségből vétkező erdőjárók mellett sajnos egyre gyakrabban tűnnek fel az illegális agancsozók, akik ebben az időszakban haszonszerzés céljából járják az erdőt. Agresszív technikáik a vadra, az erdőkre, a kirándulókra és a közlekedőkre egyaránt veszélyt jelentenek. Sokszor láncot alkotva kutyákkal, quadokkal, motorokkal űzik a vadat, miáltal a megriadt szarvasok a fáknak ütközve, ágakba akadva durván leverik fejükről az agancsot. Gyakran ki is rohannak az utakra, sínekre, amivel akár súlyos baleseteket is okozhatnak. Az erdőben kirándulókat emelett a kifeszített drótok, huzalok is veszélyeztetik, ezeket azért helyezik ki, hogy a megzavart bika fejdísze abba beleakadjon. Ha az állat ilyen durván kénytelen megszabadulni agancsától, az számára súlyos sérüléseket okozhat, a sérült agancső miatt a következő időszakban torz agancsot növeszthet. Ezek az esetek a hatályos állatvédelmi törvények értelmében állatkínzásnak minősülnek, ami szabadságvesztéssel súlytható.
Amennyiben a gyűjtőnek nincs írásbeli engedélye a területileg illetékes vadászatra jogosult szervezettől, a Büntető Törvénykönyv (Btk.) szerinti lopást követ el, ha hazaviszi az agancsot. Aki pedig felvásárolja, orgazdává válik. Emellett a vad zavarásáért vadvédelmi bírság is kiszabható az illegális agancsgyűjtőre.
Az Országos Magyar Vadászati Védegylet – a vadgazdálkodó szervezetek érdekképviseleteként – határozottan kéri a természetjárókat és az agancsgyűjtés iránt érdeklődőket: feltétlenül vegyék figyelembe a leírtakat és a vonatkozó jogszabályi hátteret a magyar szarvasállomány, a vadgazdálkodás és saját maguk érdekében!
Részletek és jogszabályi háttér az Országos Magyar Vadászati Védegylet honlapján elérhető.