2021. április 23., Péntek
Erdeinkben léteznek olyan területek, az ún. erdőrezervátumok, amelyek - a legszükségesebb tevékenységeket kivéve - minden emberi beavatkozástól mentesek.
Bolygónkon a népesség növekedésével makroléptékben az emberi tevékenység hatásai egyre erőteljesebbek. Ezen hatásoktól elvonatkoztatni nem lehet. Egyik jellemző példa erre a klímaváltozás, amivel nap, mint nap szembesülünk. Megpróbálhatjuk magukra hagyni erdeinket, de tudomásul kell vennünk, hogy a toleranciatartományuk véges. A káros emberi hatások következményeit, jobbító szándékú beavatkozásokkal mindenképpen mérsékelni kell, amely tevékenységeket az erdészek tudják elvégezni.
A természet védelméről szóló jogszabályok értelmében „… a természetes vagy természet-közeli állapotú erdei életközösség megóvását, a természetes folyamatok szabad érvényesülését, továbbá a kutatások folytatását szolgáló erdőterületeket…” lehet erdőrezervátummá nyilvánítani.
Az erdőrezervátumok 2, területileg is jól elhatárolható egységből állnak.
A magterület egy fokozottan védett egység, ahova kizárólag engedéllyel lehet belépni. Itt az erdőgazdálkodó is csak különösen indokolt esetben közlekedhet. A fokozottan védett státusz célja, hogy mindennemű közvetlen emberi hatás ki legyen zárva, semmilyen erdőgazdálkodási, állapot fenntartási munka – kevés kivétellel - ne történhessen, s az itt található fajok, élőhelyek maximális háborítatlansága biztosított legyen. Ennek köszönhető, hogy az erdőkben egyébként is jelenlevő holtfa mennyiség egy erdőrezervátumban sokkal több, illetve a méreteiből adódóan jóval szembeötlőbb. Az erdőrezervátumokban kifejezett cél, hogy minden elpusztult faegyed koronája, törzse helyben maradjon, élőhelyet adva sok rovar-, gomba, illetve egyéb fajnak.
A védőzóna egyrészt védi a magterületet az emberi hatásoktól, másrészt a természet-közeli erdőgazdálkodás kísérleti területei. Itt korlátozott mértékben folyhat erdőgazdálkodási tevékenység, a természet-közeli állapot mielőbbi elérése érdekében. A védőzóna védő funkcióját a természeteshez minél közelebb álló, őshonos fafajú, elegyes, vegyes korú, fajokban gazdag erdők, a különböző típusú szálalóerdők biztosítják a legjobban.
Magyarországon kijelölt 71 erdőrezervátum közül Somogyban 3, a SEFAG Zrt. által kezelt erdőterületeken 2 található, melyek egyike a Zselicben lévő Ropolyi-erdő Erdőrezervátum, a másik pedig a Dávodi-erdő Erdőrezervátum a Boronka mellékén.. Ezen túlmenően kijelölés alatt van a Vaskereszt-erdő Erdőrezervátum, szintén a SEFAG Zrt. területén, Külső-Somogyban.
Terveink szerint a Ropolyi –erdő Erdőrezervátum területén a bükkös klíma meglétével, változásával kapcsolatos monitoring kiépítését és működtetését kívánjuk elindítani annak érdekében, hogy a klímaváltozás irányát, sebességét, következményeit jobban megismerjük és lehetőségeink szerint kompenzáljuk.
Bízzunk benne, hogy a Ropolyi-erdő Erdőrezervátumában, illetve más erdőrezervátumban is nem csak az elmúlás, az egykor büszkén magasodó óriások korhadó maradéka, a klímaváltozással harcoló agg fák látványa határozza meg a jelent és a jövőt, hanem a rezervátumok alapvető célja is megvalósul a kutatások, természetszerű folyamatok megismerése, s a természet-közeli állapot megőrzése révén.