2022. február 2., Szerda
Az egyezmény, teljes nevén Egyezmény a nemzetközi jelentőségű vadvizekről, különös tekintettel a vízimadarak élőhelyeire, az egyik legrégebbi nemzetközi természetvédelmi egyezmény.
Eredetileg a rohamosan csökkenő vízimadár-állományoknak kívántak a csatlakozó országok védelmet biztosítani. A tapasztalatok azonban hamar rávilágítottak arra a tényre, hogy önmagában az élőhelyek védelme nem elegendő, magát az ökológiai rendszert kell megőrizni, amely képes az ott előforduló fajok eltartására.
Kiemelkedő jelentőségű a nemzetközi jelentőség feltételei közül az, amelyik valamely vízimadár faj vagy alfaj egy populációjának 1%-os értéket elérő állományokat veszi alapul. Magyarországon 9 madárfaj populációja felel meg az 1%-os állományküszöb kritériumának: nagy kócsag, nyári lúd nagy lilik, tőkés réce, dankasirály, daru, pajzsoscankó, nagy goda.
A vizes élőhelyek védelmét tűzte ki célul a LIFE program keretében, egy a - többek között - SEFAG Zrt. partnerségével megvalósuló projekt is. A projekt célja a Dráva árterének újjáélesztése, illetve olyan tájhasználat és gondolkodásmód elősegítése, amely lehetővé teszi a természeti értékek megőrzését és a lakosság boldogulását is.
A projektről bővebb információ: https://sefag.hu/tajekoztatok/life2017