Lukács László - A fa (részlet)
A több mint 100 éve megünnepelt jeles nap, Magyarország legrégebbi zöld ünnepe jó alkalom a cselekvésre, természeti környezetünk megismerésére és védelmére. A világ első madarak és fák napját Chernel István, a híres ornitológus szervezte meg 1902-ben a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján, az ünnep Herman Ottó közreműködésével vált 1906-ban hivatalossá. Egy 1994-es miniszteri rendelet alapján a Madarak és Fák Napja május 10-e.
A SEFAG Zrt. is különös figyelmet fordít tevékenysége során különösen a fák, az erdő, de a madarak irányában is.
Csatlakoztunk a 2021. évi Vadászati és Természeti Világkiállítás jegyében megvalósuló Madárodú programhoz. A 3500 madárodúból és 350 etetőből 50 talált végső tartózkodási helyre a somogyi erdőben.
Az utóbbi 5 évben több, mint 120 hektárnyi erdő telepítése valósult, illetve valósul meg, amellyel összességében 2000-től kezdődően több, mint 700 hektár új erdő gyarapítja megyénket. A telepítési programokat tekintve említhető a 2021. évi Vadászati és Természeti Világkiállítás apropóján a Zselicben létesített „Emlékerdő” 2019. évben, az Iharosi Erdészet területén az „Újszülöttek erdeje” és a Gyertyánosi Parkerdőben létesített „Trianoni” emlékerdő 2020. évben.
Az évek múlásával a fák is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak ezen a napon, hiszen lassítják az éghajlatváltozást , és számos „szolgáltatással” védik egészségünket. A madaraknak, rovaroknak, mókusoknak és sokféle vadonélőnek otthont adó fák így az embernek is testvérei.
„Évente egy nap szenteltessék a madarak és fák védelmében” - biztatott mindenkit Hermann Ottó.
"Hallgatag" társaink, a fák oxigént termelnek, port szűrnek meg, a városokban a zajvédelemben is fontos szerepük van.
Az év fafaja 2021-ben a lisztes berkenye.
Az Európában mindenütt honos, Magyarország középhegységeink sziklás, és szurdokerdeinek ritka vadgyümölcs faja a lisztes berkenye. Sátoros virágzatait apró, krémfehér virágok sokasága alkotja, melyek május-júniusban nyílnak. Míg virágaira számos rovar érkezik, addig narancsvörös almaterméseit a madarak fogyasztják.
A lombhullató fa 6-12 méterre nő meg, kérge sima, ezüstös- vagy fénytelen szürke.
Magyarországon védett. Természetvédelmi érték: 10 000 Ft
„Énekes” társaink dalai megnyugvást adnak a léleknek, de sorsukat egyre inkább befolyásolja a mindenen uralkodni vágyó ember és a klímaváltozás.
2021-ben a cigánycsuk az év madara.
A cigánycsuk elterjedése Európára, Ázsiára és Afrikára terjed ki. A mezei verébnél kisebb termetű, fekete-rozsdavörös tollazatú madár hazánkban kerüli a hegységeket és a zárt erdőket, így inkább sík- és dombvidékeken, mezőgazdasági területeken figyelhetjük meg.
Magyarországon rendszeres fészkelőnek számít, költőhelyét a tojó alakítja ki a talajon, a sűrű növényzet között, kaparással, mohákkal és gyökerekkel bélelve.
Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 25. 000 Ft.
Óvjuk, védjük és szeressük mindenkor a fákat és a madarakat!
Forrás: sokszinuvidek.24.hu