2021. március 22., Hétfő
Az Erdők Nemzetközi Napja kiváló alkalom arra is, hogy a közvélemény figyelmét ráirányítsuk természetes környezetünk megóvásának fontosságára.
Magyarország 22 állami erdőgazdasága, így a SEFAG Zrt. is azon dolgozik, hogy a rábízott természeti értékeket megőrizze, ökológiai állapotukat és produktivitásukat fenntartsa. Az erdők és a fák védelme kulcsfontosságú szerepet tölt be életünkben, hiszen az ehhez elengedhetetlen oxigént termelik, és a szén-dioxidot megkötik. A legnagyobb természeti erőforrásainknak számító erdőségek a napjainkban égető témává vált klímaváltozással is felveszik a harcot.
A nemzetközi világnapot koordináló Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) a témára reflektálva, már hét éve az Erdők Nemzetközi Napja köré épített felhívással szeretné ösztönözni az országokat, szervezeteket és egyéneket, hogy segítsék földünk „tüdejét”. Évről-évre olyan fajsúlyos témákkal foglalkozva, mint a klímaváltozás, a fenntarthatóság vagy az erdők és víz közötti kapcsolatrendszer. 2021-ben arra hívja fel a figyelmet, hogy az erdők megőrzése az egész világon az egészségünk és társadalmi jólétünk alapját jelenti. Az erdőkkel egy egészségesebb és jobb világot teremtünk saját magunk és az utánunk következő generációk számára.
Amíg azonban a világban a legtöbb helyen az erdők fogyása ellen kell küzdeni, addig Magyarországon egy évszázada folyamatosan nő az erdőterület, ami az utóbbi két évben az Országfásítási Programmal új lendületet kapott.
A magyar erdőgazdálkodók munkájának eredménye több mint 2 millió hektár élő erdő, az ország területének több mint egyötöde. Ezek az erdők a társadalmi jólétet szolgálják, hiszen biztosítják az ország faellátását, tulajdonosaiknak megélhetést jelentenek, mindeközben megőrzik a természetes és egészséges környezetet, védenek a klímaváltozás hatásai ellen és egészséges kikapcsolódásra adnak lehetőséget.
A SEFAG Zrt. tevékenységével eredményesen veszi ki részét a mindezek érdekében végzett munkából.
Az utóbbi 5 évben több, mint 120 hektár telepítése valósult, illetve valósul meg, amellyel összességében 2000-től kezdődően több, mint 700 hektár új erdő gyarapítja megyénket.
A telepítési programokat tekintve említhető a 2021. évi Vadászati és Természeti Világkiállítás apropóján a Zselicben létesített „Emlékerdő” 2019. évben, az Iharosi Erdészet területén az „Újszülöttek erdeje” és a Gyertyánosi Parkerdőben létesített „Trianoni” emlékerdő 2020. évben.
Az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent a véghasználatok területe, növekedett a befejezett erdősítések nagyságrendje, így csökkent a folyamatos erdőfelújítások területe, amely az értékteremtés, a „gondos gazda” szemlélet, a megfelelő szakmai tevékenység eredménye.
Rendszeresen indítunk programot az illegális hulladék lerakók felszámolása érdekében, ill. csatlakozunk a hasonló országosan meghirdetett programokhoz is. Megemlíthető az „Egy a természettel” madárodú program is és a Nagysalléri „Madárbarát park” kialakítása.
A SEFAG Zrt. által kezelt állami erdőterületeken éves szinten összességében több száz köbméter illegálisan elhelyezett szeméttől szabadítjuk meg az erdőt. A 8 erdészet területén különböző mértékű a hulladék. Míg Kaposvár környékén a 200 köbmétert is meghaladja az éves mennyiség, addig az erdészetek nagy részében pár 10 köbméterre tehető évente.
Az erdőgazdaságok, így a SEFAG Zrt. is a megelőzésre is nagyobb hangsúlyt fog fektetni a jövőben. Egy nemrégiben benyújtott pályázat támogatásával a „Tisztítsuk meg az országot” Program keretében a legproblémásabb pontokon térfigyelő kamerák és sorompók elhelyezését valósítjuk meg. Figyelemfelhívásként pedig az illegális hulladék-elhelyezés környezetkárosító és jogi következményeit bemutató táblákat helyezünk ki. Természetesen emellett a pályázat keretében 14 településen több, mint 20 helyszínen kerül sor az illegális hulladék felszámolására.
Az erdő, mint kikapcsolódás színtere is egyre nagyobb hangsúlyt kap életünkben. Fenntartásunkban megyeszerte számos erdei létesítmény – például a Zselici Csillagpark, a Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola, a Mesztegnyői Erdei Vasút, a Deseda Kalanderdő vagy az Erdők Háza Látogatóközpont, vagy a 10 erdei szálláshely – szolgálja az ökoturizmus szerelmeseinek igényét, legyen szó aktív vagy passzív kikapcsolódásról.
Az Erdőgazdaság aktívan tesz a magyar erdők megőrzéséért és területük gyarapításáért. Tegyen Ön is az erdőkért: ültessen minél több fát, és vigyázzon minden egyes meglévőre!
Fotó: Major László