A SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt., közkedvelt nevén a "SEFAG" 2020. évben ünnepelte alapításának 50. évfordulóját, s ebből az alkalomból megosztjuk az elmúlt 50 év eseményeit a nagyközönséggel.
A jubileium évében beültünk az időgépbe és felidéztünk évről évre egy-egy fontos, érdekes vagy különleges eseményt a cég életének fél évtizedéből. Segítségünkre a „Fagazdasági Híradó”, mai nevén az „Erdőkerülő” társasági és közéleti lap, valamint az elődök emlékezete volt. A cég életében zajló történéseket minden évhez színesíti a nagyvilág egy-egy említésre méltó eseménye, amely szintén az adott évben történt, amig mi az erdőt jártuk...
1970
A SEFAG Zrt. idén ünnepli alapításának 50. évfordulóját. A következő hetekben beülünk az időgépbe és felidézünk nektek ötven fontos, érdekes vagy különleges eseményt ebből a fél évtizedből. Kezdjük a sort a legelején, az alapítással.
Szervezett erdőgazdálkodás természetesen a SEFAG előtt is létezett Somogyban. 1970-et megelőzően több állami vállalat között oszlottak el a megye erdőterületeinek kezelésével és a fahasználattal, fafeldolgozással kapcsolatos feladatok. A regionálisan szerveződő társaságok közül a nagyobb a kaposvári központú Délsomogyi Állami Erdőgazdaság volt, ide tartozott többek között a zselici és a lábodi erdőség. A Balatonhoz közelebbi területeken az Északsomogyi Állami Erdőgazdaság működött, ők a majdani közös vállalat összlétszámának negyedét adták. Érdekesség, hogy a háború után egy darabig létezett Középsomogyi Állami Erdőgazdaság is, ezt azonban már korábban egyesítették a Délsomogyival, ami ezért volt területben és létszámban duplája északi testvérvállalatának.
Az erdőgazdaságok mellett önállóan működött a barcsi fafeldolgozó üzem, Délmagyarországi Fűrészek Vállalat néven. Belőlük jött létre Dimény Imre mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter 1970. január 1-jei határozatával a Somogyi Erdő- és Fafeldolgozó Gazdaság – azóta országszerte ismertté vált nevén a SEFAG.
Mindeközben a nagyvilágban…
Nem a SEFAG az egyetlen híres vállalat, aki idén ünnepli a születésnapját. 1970-ben jött létre brit, francia, német és holland nagyvállalatok összefogásával az Airbus. Az összeurópai repülőgépgyártó azóta a világ legnagyobbjai közé emelkedett és éles versenyt vív az amerikai Boeinggel a vezető pozícióért.
1971
Az előző évben megszületett, új nagyvállalat 87 116 hektáron gazdálkodott – ez méretében nagyjából megegyezik a mai területtel, de természetesen nagyon sok erdőrész került el tőlünk az évtizedek során, míg másokat később kaptunk meg kezelésbe.
Jellemzi a korabeli erdőgazdálkodás élőmunka-igényét, hogy a munkavállalói létszám a jelenleg tízszerese volt, meghaladta az 5500 főt. Igaz, közülük sokan nem az erdőkben, hanem a fűrészüzemekben dolgoztak.
Bár voltak olyan elképzelések, hogy az egyesített cég központja az Északsomogyi Állami Erdőgazdaság székhelye, a fővárosból gyorsabban és könnyebben elérhető Zamárdi lesz, végül Kaposvárra esett a választás. A SEFAG Zrt. központjának a mai napig otthont adó Bajcsy-Zsilinszky úti épület már 1969 végére készen volt, így az első naptól ott indulhatott a munka.
Az integrált nagyvállalat első igazgatója a megyei pártbizottságból érkező agrármérnök, Illés Dezső lett, a beolvadó cégek vezetői a helyetteseiként dolgoztak tovább.
Mindeközben a nagyvilágban…
Amíg Somogyban az erdészek, Londonban a zenészek keresték egy új csapatban a helyüket. A Smile nevű, háromtagú rockegyüttes tagjai úgy döntöttek, beveszik maguk közé John Deacon basszusgitárost. Az énekes-zongorista frontember, Freddie Mercury új nevet is adott a formációnak: megszületett a Queen.
1972
Az összevont vállalat kezdetben a mainál jóval több, 18 üzemi erdészettel, 2 műszaki erdészettel, 2 faipari gyáregységgel és mellettük a csurgói asztalosipari üzemmel rendelkezett – csak összehasonlításul: jelenleg ugyanakkora területen nyolc erdészet működik.
A szervezeti észszerűsítés 1972-be kezdődött meg: a lipótfai erdészetet felosztották a ladi és kardosfai erdészetek között. Az erdész szakmára jellemző a hosszú távú tervezés és a megfontolt, alaposan előkészített döntéshozatal. Ennek jegyében a szervezeti átalakítások legfontosabb szakasza összesen 11 évig tartott. Ezalatt megszűntek többek között a berzencei, a középrigóci, a ladi, a segesdi, a szentbalázsi, a szőlősgyöröki és a tapsonyi erdészetek, átadva a helyüket a nagyobb központoknak.
Az 1983-ra kikristályosodott struktúrából a mai napig működnek az erdészetek Barcson, Iharosban, Marcaliban, Nagybajomban, Szántódon és a Zselicben. Megszűnt az igali, a nagyatádi és a somogyvári erdészet, helyettük viszont újra létrejött az 1970-ben már működő kaposvári erdészet és új szervezetként a lábodi vadászerdészet. Az átalakulások eredményeként ma szakmai szempontból optimális méretű, nagyságrendileg egyforma területeken gazdálkodhatnak erdészeteink.
Mindeközben a nagyvilágban…
Amíg mi az erdőket jártuk, az amerikaiak a Holdat. Egy év alatt két Apollo-űrhajó landolt a Hold felszínén. Az Apollo 11 világszenzációja és a 13 alig megúszott tragédiájának izgalmai után eddigre az utazás rutinná vált, szinte menetrend szerint indultak az űrhajók évente többször. Emiatt a közvélemény és a döntéshozók is elveszítették az érdeklődésüket, így az Apollo 17 után nem volt több emberes misszió a Holdra.
1973
Júliusban jelent meg a Somogyi Fagazdasági Híradó első száma. A vállalati újság havilapként kezdte karrierjét, de a szerzők kezdeti lendülete csak az első évben tartott ki. A második évben még hét, a harmadikban már mindössze két szám jelent meg. 1976-tól átálltunk a negyedéves megjelenésre, ami évtizedeken keresztül fenntarthatónak bizonyult.
A Fagazdasági Híradót a SEFAG munkatársaiból álló szerkesztőbizottság készítette. Ennek első elnöke Pataky Pál volt 1975-ig, majd a későbbi vezérigazgató, Bóna József koordinálta a lapot egészen 1981-ig. Őutána Szálinger Ferenc öt évig, Lakatos Zoltán négy évig, Maráz Kálmán pedig 1990-ben egyetlen lapszám erejéig látta el a főszerkesztői teendőket. 1991-ben Detrich Miklós kapott megbízást a tetszhalott állapotba került lap újraindítására, aki negyed évszázadon keresztül irányította az időközben Erdőkerülőre keresztelt vállalati hírmondót. A szerkesztőbizottság utolsó vezetője Ihárosi Péter volt, aki az újság 2018-as megszűnéséig töltötte be a funkcióját.
A lap tördelését és nyomtatását a Somogyi Néplapot – a Somogyi Hírlap elődjét – készítő Somogy Megyei Lapkiadó Vállalat végezte. A megyei újság munkatársai a rendszerváltásig a cikkek készítésében is közreműködtek. 1990 után a hivatásos zsurnaliszták feladatait a SEFAG-osok vették át szerzőként és szerkesztőként egyaránt.
Az újság lapszámai a mai napig kincset érő kordokumentumai a vállalat hétköznapjainak, történelmének. Írásai nemcsak az adott időszak eseményeiről, személyi változásairól tudósítanak, hanem részletesen taglalják az erdészeket foglalkoztató szakmai problémákat, műszaki és technológiai újdonságokat.
Mindeközben a nagyvilágban…
Ebben az évben Amerikában is médiatörténelmi pillanatok tanúi lehettünk. A három nagy országos tévétársaság rendes adását megszakítva, felváltva közvetítette élőben a Watergate-botrány szenátusi meghallgatását hónapokon keresztül. Az ügybe Nixon elnök egy év múlva belebukott, a tévé pedig kulcsfontosságú politikai véleményformáló tényező lett.
1974
Az évtized legnagyobb beruházása az ekkor már közel százéves múlttal rendelkező barcsi fűrészüzem fejlesztése volt. Még a XIX. században egy francia társaság építette meg az első fafeldolgozót, amely többszöri tulajdonosváltás után ott volt a SEFAG alapítói között.
A 60-as évektől több lépcsőben fejlesztett gyárban 1972-ben indult a panelparkettagyár építése. Az automatizált parkettagyártó gépsort Nyugat-Németországból vásárolt, ún. Hildebrand-rendszerű gépekkel és technológiával szereltük fel. A próbaüzem 1974-ben indult, a gyár teljes kapacitása ezután elérte az évi 600 ezer négyzetmétert. Ebből nagyjából tízezer átlagos méretű, kétszobás lakás szobáit lehet leparkettázni.
A több évig tartó projekt teljes költségvetése 220 millió forint volt, ami még mai szemmel is jelentős összegnek számít. Ráadásul ezzel párhuzamosan a fűrészüzem elavult gépeit is új, szintén az NSZK-ból vásárolt eszközökre cseréltük.
Mindeközben a nagyvilágban…
Nemcsak Barcson, a nyugat-németországi Wolfsburgban is új termék került le a gyártósorról: elkészült az első Volkswagen Golf. A típus a Bogarat megelőzve a gyár legnépszerűbbje lett, napjainkban a nyolcadik generációnál és több mint harmincmillió eladásnál tart.
1975
Három parkerdőt – a fonyódit, a nagyatád–fácánosit és a somogyvári–brézait – adtunk át ebben az évben a nagyközönségnek, összesen több mint 150 hektáros területtel
Az 1970-es évek elején indult meg országszerte a pihenési és egészségmegőrzési célú parkerdők létesítése. A programhoz természetesen a SEFAG is csatlakozott: 1972-81 között kilenc parkerdőt jelöltünk ki megyeszerte több mint 800 hektár területen. Elsősorban a megyeszékhely s a nagyobb települések környékén, nem utolsósorban a Balaton partján, a kiemelt üdülőövezetben hoztuk létre őket. Kialakításukkor a táj dekoratív elemein túl figyelembe vettük a térséghez kapcsolódó történelmi és kulturális emlékeket.
Kaposvár mellett például mindjárt négy parkerdő várja a kirándulókat. A gyertyánosiban a Négy testvér-forrás és avar kori régészeti emlékek, a szomszédos töröcskeiben horgásztó, a tókajiban egy összefüggő tórendszer, a megye legnagyobbjának számító, több mint 400 hektáros desedaiban pedig minden igényt kielégítő ökoturisztikai központ található.
A Balaton közelében Fonyódon és Balatonföldváron található egy-egy parkerdő, utóbbi rejti a kereki várromot. Mellettük érdemes még megemlíteni a középrigócit, amelynek fő nevezetessége az ősborókás és a Patkó Bandi fájaként ismert hatalmas kocsányos tölgy
Mindeközben a nagyvilágban…
Aznap, amikor a SEFAG munkatársai a jól megérdemelt április 4-i pihenőnapjukat élvezték, a Föld másik felén két egyetemről kiugrott huszonéves új-mexikói srác, Paul Allen és Bill Gates éppen számítástechnikai céget alapítottak. Nem volt rossz ötlet: a Microsoft napjainkban a világ egyik legértékesebb és legnagyobb profitot termelő vállalkozása.
1976
Befejeződött a Kaposvár melletti desedai víztározó építése. A Deseda-patak felduzzasztásával létrehozott mesterséges tó hossza nyolc kilométer, területe 245 hektár. Elsődleges feladata az áradások és a hirtelen lezúduló nagy esők összegyűjtésével a vízkár-elhárítás, de a közeli erdővel együtt ideális klimatikus viszonyokat teremt a szomszédos arborétum számára, amelynek telepítése két évvel később indult.
Már a víztározó átadáskor gondoltak a jövőbeni szabadidős hasznosításra az építők. A tervek azóta megvalósultak. A kaposváriak népszerű kirándulóhelyének számító parkban 73 lombos fa- és cserjefaj, valamint 38 fenyőfaj található. A tó kiváló horgászhely, a partot kirándulók, futók, kerékpárosok tömegei használják. Az arborétum melletti kalanderdőben pedig gazdagon illusztrált tanösvények, különféle korosztályoknak szóló játékok, vízparti madármegfigyelő állomás és lombkorona-tanösvény várja a gyerekeket.
Érdekesség, hogy az arborétum mintegy két évtizedig nem volt látogatható. 2001-ben adtuk át azt a fahidat, amelyen keresztül gyalogosan meg lehet közelíteni, ezzel megnyitva a nagyközönség előtt.
Mindeközben a nagyvilágban…
Nem minden víztározó volt olyan jól megépítve, mint a desedai. Az Egyesült Államokban lévő Teton folyón már majdnem teljesen elkészült duzzasztógát átszakadt. Másodpercenként több mint 50 ezer köbméter víz, az áradó Duna vízhozamának tízszerese zúdult végig a szurdokon, bibliai méretű özönvizet előidézve.
1977
A SEFAG első évtizedeiben a „hagyományos” feladatokat ellátó üzemi erdészetek mellett úgynevezett műszaki erdészetek működtek, szántódi és kaposvári központtal. Az ő feladatuk volt az egyre szaporodó géppark karbantartása és javítása. Munkájuk volt bőven, ugyanis a korabeli híradások szerint a munkatársak körében nem mindig történt meg a gépesítéssel egyidőben az üzemeltetésükhöz szükség szemléletváltás. Egyszerűbben fogalmazva: az eszközök odafigyelést, heti, nemegyszer napi szintű tisztítást-karbantartást igényeltek, amit a terepen dolgozók sokszor elhanyagoltak. A menetrendszerűen bekövetkező komolyabb hibák javítása pedig a műszaki erdészetekre várt.
Tipikus hiányosságok voltak az eltömődött szűrők miatt leégett motorfűrészek, a teherautók és traktorok túlerőltetés miatt besült szelepei, az alacsony guminyomás miatt gyorsan kopó abroncsok, az olaj utántöltésének elmaradása, de az üzemanyag és a kenőanyag összekeveréséről is maradt fenn több beszámoló.
A SEFAG komoly erőfeszítéseket tett a szemléletformálás érdekében, aminek hosszabb távon meglett az eredménye. A nyolcvanas évekre megritkultak a karbantartási hiányosságok, a tudósítások sikeres gépszemlékről és gondoskodó sofőrökről szóltak. Gépek és emberek fokozatosan összeszoktak.
Mindeközben a nagyvilágban…
Ebben az évben egy messzi-messzi galaxisban filmtörténelem íródott. A mára tucatnyi folytatásnál járó Csillagok háborúja egészen döbbenetes siker- és kultuszfilm lett, milliók voltak kíváncsiak Vader nagyúr és Luke Skywalker kalandjaira. A műszaki erdészetek pedig legjobban egy bármit, bárhol megjavítani képes R2D2-t szerettek volna a gépműhelybe.
1978
A SEFAG megalapításakor, majd a kisebb erdészetek összevonásakor a legfontosabb cél a korábban alacsony technikai színvonalon működő kis erdőgazdaságok gépesítése és a hatékonyságuk növelése. Az évtized során egyre több munkagép jelent meg az erdőkben: emelők, rakodók, hasítógépek, traktorok, ültetőgépek. Terjedésükkel egyre kevesebb nehéz, balesetveszélyes és hosszú távon egészségre ártalmas fizikai munkára volt szükség.
Az egyesülés után használtunk első ízben helikoptert az erdőművelési munkákhoz. A szőlősgyöröki erdészet területén az akkor meglehetősen korszerűnek számító, szovjet gyártmányú Ka-26 helikoptert vegyszeres gyomirtásra vetettük be – méghozzá kedvező eredménnyel. A próbaüzem tapasztalatai alapján az egész megyére kiterjesztettük az alkalmazásukat.
Elterjedtek a Zetor Super erdészeti traktorok és a teherautóra szerelt Zil-Hiab daruk. Megjelentek az első ún. többcélú univerzális gépek, vagyis a speciálisan kialakított erdészeti traktorok hattengelyes, daruval felszerelt, mozgatásra és szállításra alkalmas verziói. Gépek vették át a kitermelt fatörzsek gallyazásának, kérgezésének és egyes esetekben darabolásának veszélyes és munkaigényes feladatát.
Újdonságnak számított a köteles csörlő, amelynek kisebb teherbírású verzióit napjainkban terepjárókon találhatjuk meg.
Munkába álltak Somogyban az első LKT-k. Ezek a mindenki által ismert, Csehszlovákiában gyártott, erős és strapabíró erdészeti vontatók sok helyütt a mai napig rendszerben vannak.
Mindeközben a nagyvilágban…
Egy technikai újdonság a világ másik feléből: az Egyesült Államokban fellőtték a Navstar 1 műholdat, amiről ekkor valószínűleg senki nem gondolta, mekkora hatással lesz az életünkre. A Navstar pályára állításával kezdődött ugyanis meg a GPS, vagyis a globális helymeghatározó rendszer kiépítése. Ami ma már a mindennapjaink része, természetesen az erdőgazdálkodáshoz is nélkülözhetetlen.
1979
A SEFAG faipari termékkínálata többé-kevésbé rugalmasan követte a piaci igényeket. A fő mozgatórugó ekkoriban az építőipar megnövekedett faigénye, néhány évvel később pedig a külföldi exportlehetőségek szélesedése volt. Fokozatosan szemléletváltás történt cégen belül: az „azt kell eladni, amit megtermelünk” hozzáállást felváltotta a vevői igényekhez történő alkalmazkodás. A széles kínálatban megtalálható volt lemezipari rönk, fűrészrönk, cölöpfa, állványfa, vezetékoszlop, bányafa, pillérfa, bányadorong, papírfa, farost-faanyag, rúdfa, fagyártmány-feldolgozási fa, karámfa és persze a tűzifa.
A nyersanyagok mellett a faipai üzemekben gyártott késztermékeket dobott piacra a SEFAG. Ilyen volt a Csurgón gyártott, ragasztott rácsos fatartókból álló FATIP épületszerkezeti rendszer. Több éves kutatómunkával kísérletezték ki, hogy mely fafajok a legalkalmasabbak épületekhez. Így esett a választás a nagy szilárdságú, tartós, a kártevőknek ellenálló akácra. Ebből készültek az előregyártott, az építkezés helyszínén gyorsan összeszerelhető elemek, amelyekből elsősorban mezőgazdasági épületek, istállók, takarmánytárolók készültek.
Mindeközben a nagyvilágban…
Világszinten nemcsak a fatermékek terén hozott újdonságokat ez az év. A japán Sony piacra dobta a Walkmant, a világ legismertebb hordozható kazettás magnóját. A nyolcvanas évek tinédzsereinek nélkülözhetetlen kellékéből több száz millió darabot adtak el. Sikerére jellemző, hogy a márkanév köznevesült, a szép számmal megjelenő utánzatokat mindenki csak walkmannak hívta.
1980
Manapság szokatlannak tűnő kihívást, polgári védelmi fakitermelési riadógyakorlatot teljesítettek a SEFAG munkatársai 1980 őszén. A Zselicben végrehajtandó feladat 5000 m3 rönknek – a szokásos napi mennyiség több mint négyszeresének – a kitermelése és vasúti rakodóhelyekre szállítása volt. A gyakorlat a felkészülést szolgálta olyan szituációkra, amikor egy komolyabb természeti csapás, például árvíz esetén gyorsan nagy mennyiségű faanyagra lehet szükség a védekezéshez vagy a kármentéshez.
A megye összes erdészetéből négyszáz embert és kétszáz gépet vontak össze a péntek éjféli riadóval elrajtoló gyakorlathoz, akik két napon keresztül dolgoztak feszített tempóban. A kor elvárásainak megfelelően természetesen nemcsak sikeres volt a gyakorlat, hanem a terveket túl is teljesítettük: 5000 köbméter helyett 6400-at termeltek ki akkori kollégáink, baleset nélkül.
Mindeközben a nagyvilágban…
7 nap, 20 óra és 45 perc – ennyi időt töltött a világűrben és írt történelmet ebben az évben az első és mindmáig egyetlen magyar űrhajós, Farkas Bertalan. A vadászpilótaként szolgáló Farkas a Szojuz-36 fedélzetén, szovjet partnerével közösen számos tudományos vizsgálatot végzett a Föld körül keringve. Érdekesség, hogy a magyarok lettek mindössze a hetedik nemzet, aki embert küldött az űrbe.
1981
Kiváló Vállalat lett a SEFAG. A címet hivatalosan a felszabadulás 35. évfordulójára meghirdetett pártkongresszusi munkaverseny eredményeiért kapta társaságunk, de a politikai szlogenek mögött valós gazdasági teljesítmény húzódott meg. A növekedés ötéves távlatban minden tekintetben felülmúlta az ágazati átlagot.
Érdemes szemügyre venni néhány akkori gazdasági mutatót. A cég teljes árbevétele 526 millió forintról 1,266 milliárdra nőtt, ami 140%-os növekedést jelent. Eközben a nyugati „tőkés” országokba irányuló export értékét 110%-kal sikerült emelni. Ez alapján nem csoda, hogy megugrott a nyereség: 45 millióról 209 millióra öt év alatt. Mindezt ráadásul úgy sikerült elérni, hogy a kitermelt fa mennyisége és a munkavállalói létszám lényegében változatlan maradt.
A haszon jelentős hányadát a vállalat visszaforgatta: a faipari üzemek fejlesztésére, gépek beszerzésére és természetesen erdőfelújításra, erdőtelepítésre. Jutott azonban fizetésemelésre is belőle: az országos átlagot meghaladóan, több mint 50%-kal emelkedtek a keresetek. 1975-ben egy átlagos SEFAG-dolgozó havi 2516 forintot vihetett haza, 1980-ban viszont már 3816 forint volt a borítékban.
A Kiváló Vállalat címet ezen kívül még egyszer, 1986-ban érdemeltük ki.
Mindeközben a nagyvilágban…
Kaposvár mellett Los Angelesben is díjakat osztottak: az év Oscar-gáláján hét jelölésből négyet, köztük a legjobb filmnek járót a Tűzszekerek vihette haza. Hugh Hudson angol rendező alkotása két, 20-as évekbeli brit futó olimpiai győzelmeinek különleges történetét dolgozta fel. A legtöbben azonban mégsem erről, hanem Vangelis azóta klasszikussá vált zenéjéről ismerik a filmet.
1982
Kölcsönös látogatásokkal alapozták meg a szakemberek a SEFAG első nemzetközi partnerkapcsolatát, méghozzá a szomszédos bjelovári erdészettel.
Az akkor Jugoszláviához, ma Horvátországhoz tartozó erdőgazdaság felügyelte a Dráva déli partjának erdőségeit mintegy 140 ezer hektáron, azaz a SEFAG területének másfélszeresén. Emellett ők is működtettek a barcsihoz és a csurgóihoz hasonló faipari kombinátot, ahol bútorokat és parkettát gyártottak.
A somogyi delegáció tavasszal látogatott elsőként Bjelovárra és Verőcére, a horvátok pedig ősszel viszonozták a vizitet. A vendégeket a barcsi ősborókástól a szántódi erdészeti üdülőig az egész megyén végigutaztatták, megmutatva egy sor erdészeti munkafázist. Ennél fontosabb volt azonban az az együttműködési megállapodás, amit a jövőbeli kapcsolatokról írt alá a két társaság vezérigazgató-helyettese. Ez alapján további kölcsönös látogatások következtek az évtized végéig, a Dráva partján pedig emlékművet emeltünk a határ két oldalán dolgozó erdészek barátságának.
Mindeközben a nagyvilágban…
Történt ebben az évben egy másik fontos találkozó is: a két szuperhatalom, az USA és a szovjetek először kezdtek el tárgyalni a nukleáris fegyvereik érdemi csökkentéséről. Volt miről beszélgetni, a két fél hozzávetőleg 25-25 ezer különféle atombombával rendelkezett ekkoriban, köztük 10-10 ezer, a Föld nagyjából bármely pontját eltalálni képes interkontinentális rakétával. A tárgyalások tíz évig tartottak, de végül eredményre vezettek: mára nagyjából ötödére csökkent az atomarzenál.
1983
Megalakultak az első gazdasági munkaközösségek – gmk-k – a SEFAG barcsi faipari gyárában.
A gmk a késő szocializmus mai szemmel kissé szokatlannak tűnő leleménye volt. A lényege, hogy a vállalat önként jelentkező dolgozói a munkaidejükön kívül, de a gyár eszközeit és alapanyagkészletét használva termeltek tovább – többnyire sokkal több pénzért, mint a rendes fizetésük. A gmk ugyanis egyfajta cég volt, így önállóan értékesíthette a megtermelt árut – többnyire magának az anyavállalatnak.
A megoldással természetesen a vállalat is jól járt, hiszen a gmk-zás növelte a termelést, biztosította a gépek jobb kihasználtságát, végső soron emelte a bevételeket. A barcsi gmk-k például éves szinten 70-80 ezer négyzetméter panelparkettát gyártottak le, ami a teljes üzemi kapacitás több mint 12%-át tette ki.
Ez év júniusában jelent meg Magyarországon az ezer forintos bankjegy. Bizonyára sokan emlékeznek még a zöld papírpénzre előoldalán Bartók Béla profiljával, hátul pedig Medgyessy Ferenc anya gyermekével szobrával. A gmk-k viszonyait jellemzi, hogy a dolgozóik akár öt-hat ilyen „zöldhasút”, az akkori átlagfizetés másfélszeresét vihették haza a borítékban.
1984
A kemény tél és nagy havazás komoly hótörésekhez vezetett a somogyi erdőkben, jelentős természeti és gazdasági károkat okozva.
Hideg teleken a hótörés gyakori jelenség az erdőkben. A nagy mennyiségű hó és jég súlyát a fák egy idő után nem bírják el – jobb esetben csak egyes ágak törnek le, rosszabb esetben az egész fa kidől. A hótörések különösen a fenyveseket érintik súlyosan. 1984 és 1985 telén minden korábbinál súlyosabb kár érte a SEFAG erdőterületeit: több ezer hektáron károsodott a faállomány, ennek egy részén olyan mértékben, hogy teljesen ki kellett vágni.
A hótörés felszámolása komoly erőfeszítéseket igényelt. Először ki kellett termelni a kidőlt fákat, amelyek nem is minden esetben voltak alkalmasak gazdasági hasznosításra. Utána pedig fel kellett újítani vagy egyenesen újra kellett telepíteni a sérült erdőterületet, ami éveken keresztül munkát adott társaságunk szakembereinek.
Mindeközben a nagyvilágban…
Eközben a világ más részein is kemény telek voltak. Mindössze egy évvel korábban regisztrálták szovjet meteorológusok a valaha mért legalacsonyabb hőmérsékletet: -89,2 fokot az antarktiszi Vosztok kutatóállomáson. A Vosztok nem éppen trópusi vidék, -10 foknál melegebbet még sosem mértek, de a közel kilencven fokos fagy arrafelé sem mindennapos.
1985
Bútort gyárt a SEFAG.
Átvettük a Kanizsa Bútorgyár kaposvári egységét, új termékekkel bővítve a SEFAG kínálatát. Az egykori Kaposvári Bútoripari Vállalat a hetvenes években került a jó nevű zalai üzem fennhatósága alá, akiknek megvoltak a forrásaik a szükséges beruházások végrehajtására.
A nemzetközi piac változásaival azonban szűkültek az értékesítési lehetőségek és az egykor előnyösnek tűnő felállás hátrányára változott. A nagykanizsai gyár bevételei visszaestek, a távoli kaposvári egység fejlesztésére már nem jutott pénz.
Ezen a ponton került képbe a SEFAG. A megyei tanács támogatásával azzal a szándékkal vettük át az üzemet, hogy saját alapanyagot feldolgozva állítsunk elő magas minőségű termékeket. Ennek érdekében modernizáltuk a gépparkot: vásároltunk lapszabászgépet, élmengmunkálót, korszerű fúrókat és gyalukat. Az új eszközökkel megújítottuk a gyártási folyamatokat és a termékválasztékot.
A bútorgyártás azonban hosszú távon nem igazán illett az erdőgazdaság profiljába, ráadásul a fejlesztésekkel is csak az átlagos színvonalra sikerült felhozni a termelést. 1989-ben a gyár Kapos Bútor Kft. néven önállósodott, majd 1995-ben a SEFAG eladta a céget.
Mindeközben a nagyvilágban…
Eközben tőlünk keletre fordult egyet a történelem kereke: Mihail Gorbacsov lett a Szovjetunió első embere. A hatalmas országot évek óta rozzant aggastyánok vezették, akikre leginkább a róluk szóló viccekből emlékezhetünk. A fiatal, ekkor 54 éves Gorbacsov egészen más szellemiséget honosított meg. Politikája pár éven belül elhozta a rendszerváltást, amivel rendkívül népszerű lett – ráadásul főként nyugaton.
1986
Megalakult a SEFAG számítástechnikai osztálya.
A SEFAG üzleti tevékenysége a 80-as években egyre szélesebb körűvé vált, a folyamatok bonyolultabbak lettek. Az üzleti tervezés és a döntéshozatal a hagyományos eszközök használatával egyre nehezebb volt, ezért társaságunk még 1984-ben úgy döntött, az erdészetek közül az elsők között kezdi meg a digitális átállást.
Első lépésben hét Proper 16-os számítógépet szereztünk be. Ezeket a fővárosi Számítástechnikai Koordinációs Intézetben készítették, IBM-modellek lemásolásával. A gép mai szemmel nevetséges teljesítménnyel bírt, akkor azonban korszerű megoldásnak számított: 256 KB memóriája, 22 MB-os merevlemeze volt és 5,25”-os ún. nagy floppyn lehetett adatokat bevinni.
Elsőként a számvitelt, a bérszámfejtést és a készletgazdálkodást digitalizáltuk, majd következett a termeléselőkészítés és irányítás, a szükségletszámítás és az értékesítés. Megindult egy komplex ügyviteli rendszer programozása – külső partner bevonásával. 1986-ban már számítógépes szakemberek dolgoztak a cégnél és megalakult a számítástechnikai osztály. Az ügyviteli rendszer továbbfejlesztését, és a decentralizált, az adatok keletkezési helyén történő adatfeldolgozást már saját erőből valósítottuk meg. Ekkoriban a SEFAG mind a 13 egységénél, az erdészetekben és a gyárakban saját számítógép működött.
Mindeközben a nagyvilágban…
A számítástechnika nemcsak számunkra tartogatott újdonságokat. Az IBM ebben az évben dobta piacra az első laptopot, vagyis hordozható számítógépet. Az IBM PC Convertible nevű masina akár 640 KB-ra bővíthető memóriát és két 3,5”-os floppy-meghajtót tartalmazott, merevlemeze viszont nem volt. Ráadásul jó sokba került: kétezer akkori dollárba, mai áron mintegy másfél millió forintba.
1987
Megduplázták az erdészeti szakmunkásképzés létszámát Szőcsénypusztán.
Mint minden szakma, az erdészet számára is nagyon fontos a megfelelő utánpótlás biztosítása. Somogyban kedvező helyzetben voltunk, hiszen a nyolcvanas években ország négy erdészeti szakképzést folytató iskolájából kettő a megyében működött: Középrigócon és a Somogyzsitfa melletti Szőcsénypusztán. Utóbbiban évente egy osztály szakmunkásfiatal végzett, emellett több száz főnek tartottak erdei betanított munkás tanfolyamot és szervezték a nehézgépkezelői jogosítványhoz szükséges képzéseket. A SEFAG folyamatosan támogatta az iskola működését gépekkel, szakmai gyakorlati lehetőségekkel.
1987-ben az intézményt befogadó Véssey-kastély bővítése után megduplázták az erdőművelő-fakitermelő szakmát tanulók létszámát – egy helyett két osztály indult ez év őszén. Az erdőkben jelentkező szakemberhiány a lépést abszolút indokolttá tette.
Kicsit ugorva az időben: a szőcsénypusztai szakiskola mind a mai napig vállalatunk utánpótlásának fontos forrása. Az időközben Széchenyi Zsigmond nevét felvevő iskolában erdészeti gépésztechnikusokat, erdészeti és vadgazdálkodási technikusokat, valamint erdészeti szakmunkásokat képeznek, a mai kor színvonalához igazodó módon.
Mindeközben a nagyvilágban…
Az év médiaszenzációját a hidegháború korszakának talán legőrültebb kalandja szolgáltatta. A mindössze 19 éves német amatőr pilóta, Matthias Rust alig néhány órányi repülési tapasztalattal a háta mögött Hamburgból Moszkváig repült. Méghozzá engedély nélkül, a szovjet légvédelmet kijátszva, útja végén ráadásul a Vörös téren landolt egymotoros gépével. Az esetet követően több száz szovjet tiszt nézhetett más munka után.
1988
Komoly SEFAG-fölénnyel ért véget a Ropolyi-tónál megrendezett XVII. Országos Fakitermelő Verseny – két egyéni siker mellett csapatban az aranyat és a bronzot is elhoztuk.
A fakitermelés 70-es évekbeli technológiaváltásával, a gépesítéssel jelentek meg a szakmai ügyességi versenyek, ahol motorfűrészek, daruk és más erdészeti gépek kezelésében bizonyíthatták jártasságukat az ország erdőgazdaságaiból érkezett kollégák. Különféle egyéni kategóriákban (motorfűrészes darabolás, daruzás, közelítés-szállítás stb.) és természetesen a csapatbajnokságban osztottak helyezéseket.
A SEFAG csapatai kezdetben közepes eredménnyel szerepeltek. Házigazdaként 1978-ban mutatkoztunk be először: ekkor egy egyéni ezüstérem és csapatban a harmadik hely jutott a somogyiaknak. Nyolc évvel később sikerült első ízben élen végezni a csapatversenyben, mindjárt egy kettős győzelemmel.
1988-ban pedig a Ropolyi-tónál érte el addigi története legnagyobb sikerét a vállalat. Az összetett csapatverseny első és harmadik helye mellett három SEFAG-os végzett darus szállításban a dobogós helyeken, kollégánk nyerte a közelítés kategóriáját, kombinált darabolásban, döntésben és gallyazásban pedig az ezüstérmek maradtak Somogyban.
Mindeközben a nagyvilágban…
Nem mindenkinek hozott szerencsét a hazai pálya. Ekkoriban született az a mondás, miszerint a foci egyszerű játék: 22 ember kergeti a labdát és a végén a németek nyernek. Pedig ezúttal nem nyertek: a nyugatnémet válogatott csak elődöntőig jutott a hazai Európa-bajnokságon. A győztes Hollandia lett, a szovjetek elleni finálét Marco van Basten sokak szerint az Eb-k történetének legszebb góljával döntötte el.
1989
A nyolcvanas évek végétől a piacgazdaságra átváltás jegyében egyre több erdészeti feladatot külsős vállalkozók láttak el. Mint ahogy a változások többsége, ez sem ment minden esetben zökkenőmentesen.
A vállalkozások szerepvállalására két irányból hatottak az ösztönzők. A SEFAG számára hatékonyabbnak tűnt egyben kiadni a feladatot valakinek és az erőforrásokat fontosabb dolgokra fordítani. Az egykori és jelenlegi munkavállalók pedig több bevételre számítottak fő- vagy mellékállású vállalkozóként, mint alkalmazottként.
Voltak azonban problémák. A SEFAG állandó szakmai kontrolljának hiánya kihatott az erdőgazdálkodás színvonalára és a kitermelt fa minőségére. Gyakran nem a szakmailag indokolt, hanem a legkönnyebben elérhető fákat vágták ki, a rönköket szemmértékkel darabolták fel, a saját tűzifa gyűjtésére szerződők pedig elvittek ipari célra szánt faanyagot. Gondot okozott a hiányos adminisztráció, az eszközhasználat és a szállítási távolságok nem megfelelő elszámolása.
A rendszerváltást követő években a helyzet fokozatosan javulásnak indult és a sok bosszúságra okot adó problémák idővel megszűntek. A 90-es évek elején meghaladta a kétharmadot a vállalkozói fakitermelés aránya, egyre javuló hatékonysággal.
Mindeközben a nagyvilágban…
Egész Kelet-Európa komoly változásokon ment át ebben az évben. Sorra buktak meg a hosszú ideje hatalmon lévő vezetők és tűntek el velük együtt a kommunista rendszerek. A lengyel Jaruzelski 8, a keletnémet Honecker 18, a bolgár Zsivkov pedig 35 év után kényszerült lemondásra. A legrosszabbul azonban a román Ceauşescu járt, akinek 24 éven át tartó kemény diktatúrája a kivégzőosztag előtt ért véget.
1990
Meghaladta a hatszáz hektárt azoknak az erdőterületeknek a kiterjedése, amelyeknek a felújításával a SEFAG hátralékban volt. A nyolcvanas években megugró fakitermeléssel és a hótörések, viharok miatti károkkal a felújítások üteme nem tudott lépést tartani. A hátralékos területek nagysága 1990-ig évente duplázódott, majd egy kisebb növekedés után a következő évben tetőzött. Ezután több évig tartott, amíg 1996-ra sikerült a hátralékot felszámolni.
Mindeközben a nagyvilágban…
Megkezdődött a szovjet hadsereg kivonulása Kelet-Európából. A második világháború után megszálló feladatokat ellátó katonák a korabeli szóhasználatnak megfelelően „ideiglenesen” tartózkodtak ezekben az országokban. Ez meglehetősen hosszúra nyúlt, több mint negyven évre felejtették itt magukat. Az erők és a hadianyag mennyiségére jellemző, hogy kivonulás évekig tartott.
1991
A rendszerváltást követően a legfontosabb kérdés a vállalat tulajdonviszonyainak alakulása volt. Privatizáció vagy állami tulajdon, s ha az utóbbi, akkor milyen keretek között?
1991 novemberében Takács László vezérigazgató előbb betegállományba, majd a következő év elején nyugdíjba vonult. Az év végén megszűnt a vezetői és dolgozói küldöttekből álló vállalati tanács, aminek jogkörébe tartozott volna többek között az új vezérigazgató megválasztása. Az irányítást előbb rövid időre a Földművelésügyi Minisztérium, majd az Állami Vagyonügynökség vette át.
Mindeközben a nagyvilágban…
Elkészült a világ első weboldala. Egy brit mérnök, Tim Berners-Lee nevéhez fűződik, aki a svájci részecskefizikai kutatóintézet, a CERN részére alkotta meg. Az info.cern.ch mai szemmel nagyon fapadosnak hat: egyszerű szöveg fehér háttéren, bármilyen grafika nélkül. Viszont az első technológiai lépést jelentette afelé, hogy gyakorlatilag végtelen mennyiségű tartalom legyen elérhető online.
1992
Eldőlt, hogy a SEFAG több lépésben részvénytársasággá alakul és megmarad állami tulajdonban. Dauner Márton, a Földművelésügyi Minisztérium erdészeti és faipari főosztályának vezetője bejelentette, hogy a SEFAG-ot államigazgatási felügyelet alá vonják. A cég vezetését és a megkezdett átalakítási és privatizációs folyamatok koordinálását Bóna József termelési vezérigazgató-helyettesre bízták, vállalati biztosi minőségben. 1992 augusztusában megszületett a tartósan állami tulajdonban maradó vagyonról szóló törvény. Ennek értelmében a SEFAG felügyelete az Állami Vagyonkezelő Rt.-hez került. A következő évben a vállalat részvénytársasággá alakult, de a részvények 100%-át az állam birtokolta és birtokolja napjainkban is. Vezérigazgatónak Bóna Józsefet nevezte ki a tulajdonos.
Mindeközben a nagyvilágban…
A hollandiai Maastrichtban 12 nyugat-európai ország vezetői aláírták az Európai Unió létrejöttét eredményező szerződést. A vaskos dokumentum elvezetett a tagállami jogalkotás és jogalkalmazás összehangolásához, a közös kül- és biztonságpolitika kialakításához, valamint letette a közös pénz, az euró alapjait.
1993
A kettősségek éve.
(i) Először és mindmáig utoljára fordult elő, hogy két somogyi szakember egyszerre kapta meg a magyar erdészszakma egyik legmagasabb kitüntetését, az Országos Erdészeti Egyesület Bedő Albert Emlékérmét. Az elismeréseket az Egyesület kaposvári vándorgyűlésén adták át.
Szántó Gábor erdőmérnök a Kaposvári Erdőfelügyelőség igazgatójaként jelentősen kivette részét a megye faipari fejlesztési tervének elkészítéséből és szakszerű erdőgazdálkodási gyakorlati kiterjesztéséből. Ő írta a népszerű és egyben tudományos értékű „A szép tájú Somogy” című könyvet.
Szilágyi József erdőmérnök a somogyi erdők műszaki létesítményeinek kialakításán, az erdőgazdálkodás technikai hátterének megteremtésén dolgozott négy évtizeden keresztül. Műszaki fejlesztési osztályvezetőként irányításával közel 200 km új utat építettek az erdőkben.
(ii) Először és mindmáig utoljára fordult elő, hogy egy naptári év alatt két mérleget és éves beszámolót készített cégünk. Az elsőt még állami vállalatként, ami a június végéig lezajlott gazdasági eseményeket gyűjtötte csokorba. Aztán következett az átalakulás – június 30-án -, majd az ismét csak csonka – de immár részvénytársaságként megélt – második 1993. üzleti év, ami természetesen a júliustól az év végéig folytatott gazdálkodásról adott számszaki összefoglalót (ezen időponttól kezdődően független könyvvizsgáló felügyelete mellett).
Mindeközben a nagyvilágban…
Ketten örülhettek Stockholmban, a Nobel-békedíjak kihirdetésekor. Az elismerést a dél-afrikai apartheid békés felszámolásának két kulcsfigurája kapta: Frederik Willem de Klerk aktuális elnök, valamint az egy év múlva utódjának megválasztott Nelson Mandela. A 27 éves börtönbüntetéséből mindössze 1990-ben szabadult fekete politikus világszerte jelképpé vált.
1994
A Csurgói Faipari Kft. megalakulásával önállóvá vált a csurgói faipari üzem. Csurgón kezdetben melléküzemágként foglalkoztak fafeldolgozással, majd a SEFAG megalakulása után önálló gyáregységgé fejlesztette. 1970-74 között negyvenmillió forintból valamennyi üzemcsarnokot modernizálták, a géppark Nyugat-Európából beszerzett berendezésekkel bővült. Ekkoriban minden ötödik SEFAG-alkalmazott itt dolgozott. Az épületasztalos profilú üzemben jellemzően parketta, nyílászárók és ragasztott fatartók készültek. Az önálló kft. 2012-ben megszűnt, a 140 embert foglalkoztató üzem újra beolvadt a SEFAG Zrt.-be. A közel húsz évnyi idő alatt átalakult a termelés, hol sikerek, hol gazdálkodási hullámvölgyek jellemezték az üzem működését.
Mindeközben a nagyvilágban…
Hét évnyi munka után átadták a forgalomnak a Nagy-Britanniát Franciaországgal összekötő Csatorna-alagutat. Ez a mérnöki mestermű valójában nem egy, hanem három alagút: két közlekedő és egy szerviz. A teljes hossza több mint 50 km, ebből 36,8 km a tenger alatt halad. Legmélyebb pontja 75 m-rel a tengerfenék szintje alatt található. Az utasokat és a járműveket vonatszerelvények szállítják benne.
1995
Júniusban felavattuk a Sziágyi Erdészeti Erdei Iskolát. Lábod község önkormányzatával együttműködve, számos támogatónak köszönhetően felújítottuk a rinyabesenyői erdőben álló romos erdészlakot és megnyitottuk a gyerekek és tanáraik előtt. Sziágy volt a Dél-Dunántúl első erdészeti kézben lévő erdei iskolája. Az iskola fényesen bevált. A gyerekek és a pedagógusok egyaránt megkedvelték, kialakult az a kör, akik az éves pedagógiai programjukba eleve betervezték a sziágyi napokat. Az eredeti épületet azóta többször bővítettük, korszerűsítettük. Ma 30 gyerek és kísérő tanáraik elszállásolására van hely, mellette jól felszerelt tanterem, melegítőkonyha, az erdőben pedig egy sor kiépített tanösvény található. A különféle korosztályoknak pedig minősített környezeti nevelési programot kínálnak erdőpedagógus munkatársaink.
Mindeközben a nagyvilágban…
Írországban népszavazáson döntöttek arról, hogy törlik az alkotmányból a válás tilalmát. A kelta sziget volt az utolsó európai ország, ahol nem volt törvényes lehetőség a házasság felbontására. A kérdés komolyan megosztotta a szavazókat, mindössze 50,28%-kal kerültek többségbe a támogatók.
1996
A SEFAG Mag-Csemete Kft. megalakulásával hosszú távon fenntartható keretek közé került az erdészeti szaporítóanyagok termelése. A SEFAG létrejöttekor mind a 18 erdészetnek megvolt a maga csemetekertje, némelyiknek több is. Ezeket jellemzően kézi munkával művelték, egyes helyeken egyedi vagy különleges fajokra (Szántódon például díszcserjékre) specializálódva. A terjedő gépesítés magával hozta a nagyobb csemetekertek kialakítását. A 80-as évek elején Ladon 54 hektáron jött létre egy kiépített föld alatti öntözőrendszerrel felszerelt, jól gépesített nagyüzem, ami a vállalat csemetetermelésének alapját jelentette. Ezen a bázison jött létre a mai napig működő SEFAG Mag-Csemete Kft.
Mindeközben a nagyvilágban…
Megszületett a világ első klónozott emlőse, Dolly, a bárány. A skóciai Roslin Intézet kutatói egy nem megtermékenyített petesejt sejtmagját eltávolították, majd a klónozni kívánt bárány sejtmagját ültették a helyére. Dolly genetikailag pontos mása lett a sejtmag eredeti gazdájának.
1997
Az Országos Erdészeti Egyesület kezdeményezésére október elején a hazai erdészetek megtartották az I. Erdők Hete programsorozatot „tegyünk együtt többet erdeinkért!” jeligével. A szakmai szervezet az erdészek munkáját akarta közelebb hozni a nagyközönséghez, megmutatva, hogy az erdők fennmaradásához nélkülözhetetlenek gondozóik szakszerű erőfeszítései. A programkínálat nagyon vegyes volt a gyerekeknek szóló barcogás hallgató tanösvény-túrától kezdve az erdészeti konferenciáig és az erdőtelepítési szakmai bemutatóig. A legfontosabb azonban, hogy a kezdeményezés időtállónak bizonyult. Minden évben októberben kerül megrendezésre az Erdők Hete, javítva a szakma ismertségét és társadalmi elismertségét.
Mindeközben a nagyvilágban…
Berlinben megrendezték az első Múzeumok Éjszakáját. A koncepció egyszerű volt: múzeumok és más kulturális intézmények összefogtak és változatos esti-éjszakai programokat kínáltak a látogatóknak. Ekkor még csak tucatnyi szervezet kapcsolódott be, számuk a siker hatására rohamosan emelkedett. Ma a program egész Európában elterjedt, nálunk is nagyon népszerű
1998
Több mint 400 vendég volt kíváncsi a májusi kisvasúti napon a Mesztegnyői Erdei Vasútra. A Mesztegnyő és Felsőkak között, a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzetben haladó szerelvényt eredetileg egy fakitermelő vállalkozó építtette. A síneken gőzmozdonyok húzták a méterfával megrakott vagonokat. A 60-as években megindult a vonalon a menetrend szerinti személyforgalom – a környékbeliek jártak vele munkába. 1982-re azonban az utas szám visszaesett, a vágányok és a kocsik állapota nem volt megfelelő, ezért a vonalat bezárták. Az újraindulásra több mint tíz év múlva kerülhetett sor. 1995-ben a SEFAG felújította a pályát, 1998-ra pedig rendbe hoztuk a két csepeli gyártmányú, C-50-es dízelmozdonyt és panorámás kiránduló kocsikat gyárttattunk. Az új szerelvények premierjét az 1998-as kisvasúti napon tartottuk – a több száz érdeklődő között ott volt a kínai nagykövetség küldöttsége is.
Mindeközben a nagyvilágban…
Elkezdődött a Nemzetközi Űrállomás építése. A szovjet-orosz Mirt leváltó űreszköz létrehozásában 16 ország vett részt azzal a céllal, hogy állandó emberi jelenlétet biztosítson a világűrben. Az első, orosz építésű modul a Zarja (Hajnal) nevet kapta. Az első személyzet 2000 novemberében kezdte meg a munkáját, jelenleg a 63. személyzet kering a fejünk felett.
1999
Ebben az évben vezettük be a SEFAG máig használt emblémáját. A lombhullató és tűlevelű fát a zöld két árnyalatával ötvöző grafikus jelkép egyszerre volt friss, modern és bizonyult időtállónak. Húsz év alatt kisebb változtatásokon átesett ugyan – SEFAG Rt. helyett SEFAG Zrt.-re változott a felirat, néhány éven keresztül pedig egy markánsabb vonalakkal rajzolt, szögletesebb változatot használtunk – alapvető jellemzői azonban változatlanok maradtak. Mind a mai napig ez társaságunk hivatalos jelképe.
Mindeközben a nagyvilágban…
Még egy máig használt, híres logó készült ebben az évben: a Burger King gyorsétteremláncé. A cég eredeti jelképe egy hamburgeren ücsörgő, kissé elhízott királyalak volt joviális mosollyal az arcán. Ez egyszerűsödött le fokozatosan a ma ismert formára, amiben az eredeti motívumok közül csak a hamburger maradt meg.
2000
Az önálló külkereskedelem első tapasztalatai. A rendszerváltás utáni évtizedben átalakult a fapiac. Külföldi vevők jelentek meg a korábban kizárólag belföldön értékesített termékekre, miközben kialakult a belföldi kereslet olyan faanyagokra, amelyeket eddig csak a határokon túl lehetett eladni. Nem volt többé értelme bel- vagy külföldre szánt termékekről beszélni, csak az egységes kereskedelemnek volt létjogosultsága. A SEFAG az ország egyik legnagyobb erdőgazdálkodójaként felismerte, hogy bizonyos termékek esetében vállalni kell a piacvezető szerepet és az ezzel járó kihívásokat. Ez azt jelentette, hogy a társaságnak saját kezébe kell vennie a belföldi mellett a külföldi értékesítés koordinálását.
Mindeközben a nagyvilágban…
Bár sokan vártak az év első napjára globális informatikai összeomlást, a komolyabb bajok szerencsére elmaradtak. Ez volt az úgynevezett Y2K probléma. Oka, hogy a szoftvereket korábban úgy tervezték, hogy a dátumoknak csak hat számjegyét tárolja. Vagyis az évezred első napja 00-01-01 lett volna, akárcsak 1900 január elseje. A szakemberek végül sok százmilliárd dollár és rengeteg munka árán minden fontosabb rendszert időben átprogramoztak.
2001
Rekorder gímbika Lábodról. A somogyi erdők királya, vadgazdálkodásunk büszkesége a rendkívül magas színvonalú gímszarvas állomány. Különösen kiemelkedő a lábodi vadászterület, ahol a vadgazdálkodásban dolgozó szakemberek gondos munkájának és odafigyelésének köszönhetően világhírre tettek szert az innen származó trófeák. A vadállományt és a vadgazdálkodást a Nemzetközi Vadvédelmi Tanács szakmai díjjal, az „Edmond Blanc” díjjal ismerte el. A 48 200 hektáros lábodi területen minden vadászati idényben szép számmal esnek 10, 11, vagy akár 12 kg-ot meghaladó trófeájú bikák. 2001-ben pedig – még a Lábod Rt. idejében - itt hozták terítékre a somogyi állami erdők valaha volt legnagyobb trófeáját, egy 16,83 kg-os (szakmabeliek kedvéért: 265,67 C.I.C. pontra bírált) gímbikát, ami a világranglistán a hetedik helyet foglalja el. Érdekesség, hogy ezen a világranglistán közvetlenül mögötte, a 8. helyen a 2002-ben elejtett Vörösalmai bika található. Trófeájának 14,05 kg-os súlyával és 263,88 C.I.C. pontjával valódi kuriózumnak számít.
Mindeközben a nagyvilágban…
Első világcsúcsát úszta az amerikai Michael Phelps, minden idők egyik legeredményesebb sportolója. Jellemző, hogy a márciusi USA-bajnokságon, 200 pillangón felállított rekordot a nyári világbajnokságon már meg is javította. Végül összesen 39 világcsúcsot úszott, emellett nyert 23 olimpiai és 26 világbajnoki aranyérmet.
2002
Ez év második felében megszereztük a Forest Stewardship Council (FSC) által akkreditált tanúsítványt, ami igazolja, hogy a SEFAG területein fenntartható erdőgazdálkodást folytatunk. A társaságunktól forgalomba kerülő faanyagok a legszigorúbb nemzetközi mércével mérve is megfelelnek a tartamosság kritériumainak. Gazdálkodásunk számszerűsített adatai, a munkánk minősége és szakembereink elhivatottsága meggyőzte az auditorokat. 2002 őszén útjára indíthattuk, az első, FSC-tanúsítvánnyal ellátott fatermék-rakományt.
Mindeközben a nagyvilágban…
Megjelent készpénz formájában az euró. Számlapénzként ugyan már két éve létezett, de csak bankok és cégek elszámolásainál alkalmazták. Január elsején azonban 11 európai országban megindult a pénzcsere: az emberek még a nemzeti valutával fizettek a boltban, de a visszajárót euróban kapták. A váltás két hónap alatt teljesen végbement, márciustól a hétköznapi készpénzforgalomban csak az eurót lehetett használni.
2003
Felújítottuk a tókaji parkerdőt. A magyarországi parkerdők hálózatát a hetvenes években építették ki az erdőgazdaságok mindenekelőtt szabadidős és egészségmegőrzési céllal. Somogyban 1972-81 között kilenc parkerdőt hoztunk létre, ebből négyet Kaposvár tőszomszédságában. Valamennyi nagyon hamar népszerű lett, kirándulók tízezrei fordultak meg bennük az évek során. A nagy érdeklődés és az idő természetesen rajta hagyta a keze nyomát a létesítményeken, ezért időszerű volt egy alapos felújítás. A Kaposvártól nyugatra, a Berki-patak mellett lévő tókaji parkerdőben megerősítettük a tópartokat, rendbe hoztuk a hidat, a szigetkunyhót és a menedékhelyeket, felújítottuk az utakat, parkolókat, sétaösvényeket és a játszóteret. A tóparton stégeket építettünk a horgászoknak, tűzrakóhelyeket a piknikezőknek. A kaposváriak egy megszépült parkerdőt kaptak vissza, aminek a népszerűsége azóta is töretlen.
Mindeközben a nagyvilágban…
Filmbe illő rablási történet a gyémántipar fővárosából, Antwerpenből. Egy ötfős banda a rendkívül összetett biztonsági rendszert kiiktatva – többek között a széfen belül vaksötétben átvezetékelték az érzékelőket vezérlő központot – mintegy száz millió dollárnyi értéket vitt magával. A lebukás is filmbe illő volt: egy menekülés közben rossz helyen eldobott szalámis szendvics révén azonosították és kapták el a rendőrök a tettesek egy részét. Az egyik rabló és a lopott kincs jelentős része azonban soha nem került elő.
2004
A régió legnagyobb energetikai beruházásával a pécsi hőerőmű leállította széntüzelésű kazánjait és elindította Közép-Európa legnagyobb, 50 MW beépített villamos teljesítményű biomassza blokkját. Az új erőműi egységet faaprítékkal fűtötték, amelynek társaságunk lett az egyik fő beszállítója. Az erőműnek társaságunk egyrészről tűzifát szállított, másrészről pedig a fűrészüzemekben keletkező hulladékot és a fakitermelés során visszamaradó vágástéri apadékot. Az évek során a hengeres tűzifa aránya fokozatosan csökkent és egyre nagyobb szerepet kaptak a különféle hulladékok és melléktermékek a tüzelőanyagok között.
Mindeközben a nagyvilágban…
Elindult a Facebook. Mark Zuckerberg közösségi oldala eredetileg kizárólag a Harvard diákjainak készült, sokáig csak harvardos emailcímmel lehetett rá regisztrálni. A siker hatására azonban egyre több amerikai egyetemen terjeszkedtek, végül 2006 óta bárki létrehozhat magának profilt, aki elmúlt 13 éves. Napjainkban az oldal 111 nyelven érhető el és 2,4 milliárd aktív felhasználója van. Közülük 5,5 millióan Magyarországról.
2005
A hazai erdőkben nagyjából tízévente visszatérő probléma a gyapjaslepke hernyójának robbanásszerű elszaporodása. A tudományos nevükön Lymantriaként emlegetett rovarok a fák kérgére rakják le petéiket, a kikelő hernyók pedig a lomblevelekkel táplálkoznak. A súlyosabban érintett területeken képesek tarra rágni több hektárnyi erdőt, ami a fiatal fákban visszafordíthatatlan károkat okozhat. Az idősebb növények többnyire kiheverik a hernyók pusztítását, de növekedésük lelassul. A 2004-2005-ös évek különösen súlyosak voltak gyapjaslepke szempontból, mivel több mint 15 ezer hektárnyi erdőt érintett kisebb-nagyobb mértékben a fél évszázada nem látott mértékű hernyórágás. A hatalmas inváziónak aztán a gradáció természetes összeomlása vetett véget.
Mindeközben a nagyvilágban…
Hatályba lépet a kiotói jegyzőkönyv. A dokumentumban a világ országai vállalták, hogy jelentős mértékben csökkentik az üvegházhatást okozó gázok – főleg a szén-dioxid – kibocsátását. Az egyezmény a globális klímaváltozás elleni cselekvés egyik első lépése volt. Sajnos az ambiciózus vállalásokat nagyon kevés ország volt képes teljesíteni. Jellemzően a kelet-európai államok, köztük Magyarország, ahol a szennyező szocialista nagyipar megszűnés vetette vissza a kibocsátást.
2006
Két év alatt négy munkatársunk szerzett tudományos doktori címet. Dr. Bíró Boglárka a fatest szabálytalan elszíneződésével járó álgesztesedést vizsgálta a somogyi bükkösökben, dr. Vidóczi Henriett pedig a szelídgesztenye kéregrákját kutatta: mindketten 2005-ben védték meg disszertációjukat. 2006-ban két vadászati szakembernek gratulálhattunk. Dr. Buzgó József a szarvasfélék túlszaporodásából eredő problémákat és megoldási lehetőségeiket vizsgálta, míg dr. Varga Gyula a szabad területi és a vadaskerti vaddisznók egészségi állapotának eltéréseit hasonlította össze. A sikeres védések kollégáink felkészültségét és a nálunk folyó szakmai munka magas színvonalát igazolták vissza.
Mindeközben a nagyvilágban…
Közel két évtizedes tudományos munkával befejeződött az emberi génállomány feltérképezése. Az úgynevezett Humán Genom Projekt 1990-ben indult húsz kutatólaboratórium együttműködésével. A több mint hárommilliárd bázispárt listázó géntérkép felbecsülhetetlen segítséget nyújt orvosi és gyógyszertechnológiai kutatásokhoz.
2007
Megnyílt a felújított Kardosfai vadászház, mint Hotel Kardosfa***. Kaposvártól 20 kilométerre, a Zselici Tájvédelmi Körzet szívében található az Esterházyak egykori uradalmi erdészlaka. Az épületet a SEFAG hosszú ideig vadászháznak használta, de világos volt, hogy a kitűnő elhelyezkedése miatt sokkal nagyobb potenciál van benne. A továbblépéshez szükséges pénz 2006-ra gyűlt össze: európai uniós támogatásból, az állami tulajdonost képviselő ÁPV Zrt. hozzájárulásából és saját erőből, összesen 450 millió forintos ráfordítással készült el a nagyívű átalakítás és nyerte el mai formáját a szálloda.
Mindeközben a nagyvilágban…
Már az építkezés közben a világ legmagasabb épülete lett a dubaji Burdzs Kalifa toronyház. A korábbi rekord valamivel több, mint 500 méter volt, a sivatagi felhőkarcoló azonban 828 méter magasba nyúlik. Az irdatlan építmény 165 emeletén összesen 309 ezer négyzetméter alapterületű. Szálloda, lakások, irodák, nightclub és étterem található benne.
2008
Megkezdődött egy újabb modern, minden igényt kielégítő szálláshely kialakítása, ezúttal Alexandrapusztán. Barcstól északra, Csokonyavisonta közelében, a Györgyös-patakra felfűzött halastavak mellett található a SEFAG legnagyobb vadászháza. A nagy gondossággal, igényesen megépített épület külső-belső stílusában mindenütt visszaköszönnek az erdész-vadász szakmák motívumai a tornyoktól a belső faszerkezetekig. Tágas helyiségeiben 26 fő tud kényelmesen megszállni, de a 30 fős étteremben és a vele egybenyitható konferenciateremben akár 60 fős rendezvényeket be tudunk fogadni.
Mindeközben a nagyvilágban…
Először tartották meg világszerte a Föld óráját március utolsó szombatján. Az egy évvel korábban Ausztráliából indult és hamar nemzetközivé vált kezdeményezés szervezői arra kérték a cégeket és a háztartásokat, hogy egy órára kapcsolják le a nem létfontosságú lámpákat és más elektromos eszközöket. A cél természetesen az éghajlatváltozás elleni küzdelem fontosságnak a hangsúlyozása.
2009
Erdészeti, fakitermelési tanpályát adtunk át a Ropolyi-tó mellett. A fakitermelés a történelem során mindig kockázatos és balesetveszélyes munka volt, nincs ez másképp ma sem. Ezért nagyon fontos feladatunk, hogy mindent megtegyünk a munkavédelem, a munkavégzés biztonságának fokozása érdekében. A korszerű eszközök, a szigorú munkavédelmi szabályok és a védőfelszerelések mind-mind ezt a célt szolgálják. Egyikük sem helyettesítheti azonban a megfelelő képzést, gyakorlatot. A tanpálya ennek a megszerzésére kínál lehetőséget. Három fontos munkafázist, a motorfűrészes műveleteket, a vágástéri anyagmozgatást és a rakodást (szakszóval fel- és leterhelést) lehet itt begyakorolni.
Mindeközben a nagyvilágban…
Rekordbevétellel robbant be a 3D a mozikba. A James Cameron rendezte Avatar volt az első, kimondottan háromdimenziós vetítésekre tervezett film. Bár alapvetően élőszereplős alkotás, a számítógépes technikával készített jelenetek és részletek aránya eléri a 60%-ot. A film három Oscar-díjat nyert és 2,79 milliárd dolláros rekordbevételt termelt a készítőknek.
2010
„Madárlátta erdei suli” Sziágyon! Tizenöt évvel a megnyitása után alapos fejlesztésen és bővítésen esett át a Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola. Az egykori erdészházból kialakított intézmény kezdetben nem igazán volt komfortos, elektromos áramot például aggregátorok biztosítottak. Az évek során társaságunk több beruházást hajtott végre – utat, elektromos vezetéket építettünk –, ez a mostani, 84 millió forintos program azonban jelentőségében mindet felülmúlta. Kicseréltük az egész épület tetőszerkezetét, felépítettünk egy új, akadálymentesített és minden szükséges eszközzel felszerelt tantermet, a melegvíz-ellátás biztosítására napkollektorokat szereltünk a tetőre és beszereztünk egy korszerű, jó hatásfokú faelgázosító kazánt. Vettünk ismeretterjesztő köteteket a suli könyvtárába, laborfelszerelést a kísérletekhez és kerékpárokat. Az átadóünnepségen erdész módra emlékfát ültettünk az udvaron – remélhetőleg iskolások generációi pihenhetnek majd meg az árnyékában.
Mindeközben a nagyvilágban…
Az ENSZ a Biodiverzitás Nemzetközi Évének nyilvánította 2010-et, hogy ráirányítsa a figyelmet a veszélyeztetett és kihalóban lévő fajok védelmének fontosságára. Hiába foglalkoztak az újságok és a szakmai fórumok meglehetősen sokat a kérdéssel, a legfontosabb célt nem sikerült elérni. Az élővilág változatosságának csökkenése nem állt meg, a fajok kihalásának tempója ráadásul a mai napig gyorsul.
2011
A SEFAG rendszeres vendége a hazai és külföldi erdészeti-vadászati szakkiállításoknak és vásároknak. 2011-ben négy városban voltunk jelen: Dortmundban, Madridban, Pozsonyban és természetesen Budapesten, a FeHoVán. A megcélzott országok köre évről-évre változott attól függően, hogyan alakultak a társaság aktuális üzleti céljai. 2011-ben még egyszerre jelentünk meg két madridi eseményen, a Venatoria és FICAAR nevű expókon. Mára azonban a spanyolországi jelenlétet az üzleti szempontból fontosabb német nyelvterületre cseréltük. Törzsvendégnek számítunk a német nyelvterület legfontosabb szakkiállításain, a dortmundi Jagd und Hundon és a salzburgi Die Hohe Jagd & Fischerei vadászati és halászati kiállítás és vásáron.
A Hotel Kardosfa*** csapata első helyet szerzett az V. Országos Vadgasztronómiai Fesztiválon. A Fejér megyei Soponyán tartott rendezvényen a szarvasból készített ételek kategóriát nyerte meg a Németh Krisztián séf vezette csapat. A menü egy különleges, tokány jellegű bográcsos étel volt. Az erdei turizmusba egyre intenzívebben bekapcsolódó SEFAG számára fontos visszajelzés volt arról, hogy gasztronómiában is versenyképesek vagyunk.
Mindeközben a nagyvilágban…
Magyarország feltűnt a nemzetközi csúcsgasztronómia térképén. A világ leghíresebb szakácsversenye, a Bocuse d’Or hazai fordulóját Széll Tamás és csapata nyerte meg, akik egy évvel később az európai fordulóban is továbbjutó helyen végeztek. Így első magyarokként részt vehettek a lyoni világdöntőn.
2012
Helyi védettség alá került az Ágneslaki Arborétum. A SEFAG területéhez jelenleg két arborétum tartozik: a kaposváriak népszerű kirándulóhelyének számító desedai és az Iharosberény közelében található ágneslaki. Utóbbit az 1920-as évek elején a birtokos báró Inkey család megbízásából ültette Metzl Kamill erdőgondnok, nevét a báró felesége után kapta. A védett völgyben érvényesülő szubmediterrán befolyás és a tavak éghajlat-kiegyenlítő hatása miatt, továbbá a kiváló talajadottságoknak köszönhetően a fák napjainkra párjaikat ritkítóan nagyra fejlődtek. A gyönyörű tájban egy halastó partján, félszigetszerű földnyúlványon áll a nemrég felújított Ágneslak Ökoturisztikai Centrum, ahol 12 vendég tud egyszerre megszállni.
A SEFAG és a Kapos Televízió együttműködésében filmsorozat készült a vállalatról. A kilenc epizód külön-külön bemutatja a kilenc erdészetet, emellett ad egy átfogó képet a központban végzett munkáról. A stáb a négy hónap alatt bejárta Somogy erdeit, az eredmény pedig egy színes és látványos anyag lett, ami közérthetően mutatja be az erdészek által végzett – a laikusok számára többnyire rejtve maradó – munkát. A sorozat a megye szinte minden települését látható volt. A sajtóbemutató alkalmából megkaptuk a „Somogy fejlődéséért” médiadíjat.
Mindeközben a nagyvilágban…
Az év filmsikere a Bosszúállók-sorozat első epizódja volt. Bár a kritikusok rendre fanyalogva fogadják a Marvel képregény-univerzum alapján készült alkotásokat, a szuperhősök globális népszerűsége vitathatatlan. Közel egy évtizede a nézettségi és bevételi listák élén vannak, a főszereplők képe pedig számtalan tárgyról, ruháról köszön vissza ránk.
2013
Komplex ökoturisztikai fejlesztés keretében átadtuk a teljesen felújított Nagysalléri Vadászház és Ökocentrumot. A húsz vendég befogadására képes, tágas étteremmel rendelkező épületet saját erőből renováltuk. Nagysallér környékén ekkor már évek óra építkeztünk. Horvát-magyar közös pályázattal elnyert, negyedmillió eurós támogatási forrásból alakítottuk ki a Studinka László Természetismereti Központot és környezetét. Az egykori vadászházat gondosan felújítottuk, létrehozva benne egy emlékszobát a névadónak, a lábodi területet egykor irányító, neves erdész szakembernek. Restauráltuk a régen vadászlakként használt épület gyönyörű, báró Schell József nevéhez fűződő festményeit és berendeztünk egy modern konferenciatermet. Ekkor készült el a megye nagyvadállományának minden képviselőjét (gím- és dámszarvas, muflon, őz) bemutató Nagysalléri Vadaspark és az a tanösvény, ami a természetismereti központtól egészen a Sziágyi Erdei Iskolához vezet. A vadászház átadását követően egy új pályázatból a Vadászati és Helytörténeti Emlékház kialakítása következett.
Mindeközben a nagyvilágban…
Több évszázad után fordult elő újra, hogy lemondott a pápa. A katolikus egyházat nyolc évig vezető XVI. Benedek egészségügyi állapotára hivatkozva, 85 éves korában tette le a tiarát. Egyúttal leköszönt bíborosi méltóságáról és visszavonult a tengerparti Castel Gandolfóban lévő rezidenciára, ahol azóta is él. Érdekesség, hogy Benedek előtt az utolsó önként távozó pápa V. Celesztin volt, 1294-ben. Ő alig öt hónapi uralkodás után mondott le és tért vissza remeteségébe, ahol megválasztása előtt élt.
2014
A nagyberuházások éve. Újdonság a Desedánál: megkezdtük a Kalanderdő építését. A Gombás-Desedai Parkerdő és az arborétum területén 130 millió forintból alakítottunk ki egy ingyenes turisztikai attrakciót, amit a következő év tavaszán vehettek használatba a kaposváriak. A Kalanderdő később lombkorona sétánnyal gazdagodott, amelyen a gyerekek a fák koronájának magasából tanulmányozhatják az élővilágot és a játék lehetősége is bővült egy nagy méretű csúzdával. Elindult a kaposvári központi irodaépület felújítása is, melynek időszakára ideiglenesen áthelyezte állomáshelyét a cégközpont. Közel két év albérlet után 2015 nyarán vehették ismét birtokukba a központi munkatársak a mai kor követelményeinek megfelelően megújított székházat, mely immár a Kaposvári erdészet mellett helyet ad a Zselici erdészet irányító apparátusának is.
Mindeközben a nagyvilágban…
Egyben maradt Nagy-Britannia: a Skóciában rendezett függetlenségi népszavazáson 55,3-44,7% arányban a nemek győztek, így az ódon kastélyok és szoknyás férfiak földje nem vált ki a közös királyságból. Skócia és Anglia uniója négyszáz évre nyúlik vissza, amikor a skót uralkodót angol királlyá koronázták. Azóta ez volt a skótok első igazán reális kiválási kísérlete.
2015
Idén megszületett a Zselici Csillagpark. A Zselici Tájvédelmi Körzet 2009-ben kapott Európában elsőként Nemzetközi Csillagoségbolt-Park minősítést. Ezt azzal érdemelte ki, hogy terület fekvésének köszönhetően rendkívül alacsony a fényszennyezés mértéke. A földi eredetű mesterséges fények nem halványítják el a csillagokat, ezért rendkívül jó lehetőség kínálkozik az égbolt megfigyelésére. Míg egy nagyvárosban legfeljebb pár csillagot láthatunk és a kivilágított központoktól távolabb sem többet néhány száznál, a Zselicben akár kétezer darabot is megpillanthatunk egyetlen éjszakán. Ezen a helyen épült fel 670 millió forintos beruházással a multifunkcionális csillagvizsgáló, amiben helyet kapott egy planetárium, foglalkoztató és előadótermek és egy meteorit-kiállítás. Nem hiányozhat természetesen a csillagászati távcső sem, ami egyaránt alkalmas nappali és éjszakai megfigyelésekre. Az épületkomplexummal együtt épült meg a kilátó, ahonnan csodálatos panoráma nyílik az egész környékre. Vándorgyűlés 1960., 1993. után
Kaposvár látta vendégül az Országos Erdészeti Egyesület éves vándorgyűlését. Ez komoly megtiszteltetés, hiszen a legrégebbi hazai szakmai szervezet legnagyobb múltra visszatekintő eseményéről van szó. Az ezévi volt a 146. alkalom és 1960, valamint 1993 után harmadszor lehetett Somogy a házigazda. A Kárpát-medence minden tájegységéről összesereglett 700 erdész szakmai programokon vett részt, az ünnepi közgyűlésen pedig átadták az Év Erdésze díjakat és más elismeréseket. A SEFAG munkatársai közül Barkóczi István vezérigazgató kapott „Bedő Albert” és Mihály László kerületvezető erdész „Decrett” Emlékérmet.
Mindeközben a nagyvilágban…
Bemutatták az elmúlt évtizedek legnagyobb magyar filmsikerét, a Saul fiát. A Nemes Jeles László rendezte, egyedi nézőpontú alkotás a cannes-i filmfesztiválról elhozta a zsűri nagydíját és a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének díját. Később megnyerte a legjobb idegen nyelvű film kategóriában a Golden Globe- és az Oscar-díjakat, továbbá a BAFTA, a brit filmakadémia díját.
2016
Hagyományteremtő céllal májusban megszerveztük az első Nyárköszöntő Futóversenyt a Ropolyi-tónál. A 17,7 kilométeres távot egyénileg és váltóban teljesíthették a sportolók. A 142 rajthoz álló indulót és családtagjaikat vadpörkölttel, gyerekfoglalkozásokkal és a csillagvizsgálóban egész napos programokkal vártuk. A festői zselici erdőben kanyargó útvonal nem meglepő módon hamar elnyerte a futók tetszését: a következő évben már közel kétszáz nevező volt. Ekkor a korábbinál hosszabb, klasszikus félmaratoni táv mellé betettünk a programba egy 3,8 kilométeres, bemelegítő jellegű szakaszt a kezdőknek és a hobbifutóknak.
Mindeközben a nagyvilágban…
Két futó világcsúcsot döntöttek meg a sportolók a nyári riói olimpián. Férfi 400 méteren a dél-afrikai Wayde van Niekerk, női 10 ezer méteren pedig az Almaz Ayana futotta meg a világ eddigi legjobb idejét. Utóbbi ezzel a teljesítménnyel minden bizonnyal a Ropolyi-tónál is az esélyesek között lett volna…
2017
Az ezévi Erdők Hete rendezvénysorozat részeként megnyitottuk a kaposvári Erdők Háza Látogatóközpontot. A SEFAG központi telephelyén, másfél évig tartó rekonstrukcióval rendbe hozott régi erdészeti épületben berendezett kiállítás elsősorban a már olvasni tudó általános iskolásoknak készült. A csaknem 450 négyzetméter alapterületű Erdők Házában az erdő életközösségével – növényekkel, állatokkal –, a SEFAG Zrt. értékteremtő tevékenységével, ökoturisztikai célpontjaival, erdei szálláshelyeivel, az erdész és vadász hivatás feladataival ismerkedhetünk. A mai kor követelményeinek megfelelő, interaktív elemekkel felszerelt látogatóközpont azonban nemcsak gyerekeknek izgalmas program. A város szívében kialakított „erdei” bemutatóhelyünkön ezért természetesen várunk családokat, természetkedvelő látogatókat is.
Mindeközben a nagyvilágban…
Másodszor is sikeresen visszatért a földre az első újrahasznosítható űrrakéta, a Falcon-9. Az SpaceX nevű cég eszköze űrkutatás legköltségesebb részére kínált megoldást. A rakéta előbb egy teherűrhajót juttatott fel a Nemzetközi Űrállomásra, majd egy műholdat állított Föld körüli pályára. Mindkét manőver után visszatért és sértetlenül szállt le.
2018
Gőzerővel folytatódnak fejlesztéseink. Új üzemcsarnokkal és korszerű berendezésekkel bővült a Csurgói Faipari Gyár. A saját forrásból megvalósított fejlesztés keretében egy új fűrészcsarnokot építettünk, egy százmilliós értékű Primultini rönkhasító szalagfűrészt, egy úgynevezett utófeldolgozó sort, anyagmozgató gépeket és modern hídmérleget szereztünk be, hogy a gyár többet, jobban és hatékonyabban tudjon termelni. Bizonyosan ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy az utóbbi években nagy múltú, az iparágukban vezető szerepet játszó multi cégekkel sikerült partner kapcsolatokat kiépíteni.
Eközben tájházat és turistaközpontot kezdtünk el építeni a Ropolyi-tónál. A Zselic egyik legszebb helyén, a Hotel Kardosfa*** és a Zselici Csillagpark csillagvizsgálója felé vezető út mellett található a Ropolyi-tó. A duzzasztással létrehozott mesterséges vízfelület a környéken kirándulók kedvelt célpontja, hiszen több fontos útvonal halad el a közelben. Korábban már kialakítottunk egy kisebb pihenőhelyet a parton, ezúttal azonban nagyobbat álmodtunk. A forrásokat egy közös magyar-horvát európai uniós pályázat biztosította. A tó mellett épült fel a somogyi népi építészet jellegzetességeit megidéző, tornácos-nádfedeles tájház, valamint egy turisztikai információs feladatokat is ellátó természetőrház. A tópart közelében létesült két lovaspihenő, amiknek köszönhetően a jövőben a kerékpáros és a gyalogos kirándulók mellett a lovasok is megtalálják pihenőhelyüket. A csillagvizsgáló parkjában napelemeket telepítettünk, amelyek képesek az épület energiaellátását biztosítani. Korszerűsítettük és helyenként föld alá vittük a környék elektromos hálózatát. Ez a közjóléti fejlesztési csomag 2019 őszétől szolgálja a rohamosan bővülő erdei turizmus igényeit.
Mindeközben a nagyvilágban…
Elpusztult az utolsó hím északi szélesszájú orrszarvú, így az egész fajból mindössze két idős, nőstény egyed maradt egy kenyai nemzeti parkban. A szélesszájú orrszarvúk az afrikai szavannák jellegzetes állatai. A dél alfaj populációja viszonylag stabil, a Csád, Kongó, Uganda területén élő északi viszont gyakorlatilag kihalt. Az esemény szomorúan emlékeztetett mindenkit a környezet és a biodiverzitás védelmének fontosságára.
2019
Üzleti Etikai díjjal gazdagodott társaságunk. Egy patinás budapesti szállodában, november végén került sor az ünnepélyes díjátadóra, melyet a SEFAG nagyvállalati kategóriában nyert el. A Földünkért, az emberiség jövőjéért aggódóak körében méltán tisztelt László Ervin professzor nevével fémjelzett díjat azok a cégek kaphatják meg, akik felelősséget vállalnak munkatársaikért, szűkebb és tágabb környezetük jólétéért, a társadalom fejlődéséért, fellépnek a klímaváltozás negatív hatásai ellen, és az esélyegyenlőség javításáért. Azok, akiknek tetteit nem a mindenáron való haszonszerzés irányítja, hanem képesek mások érdekeinek, jóllétének figyelembevételére is. Olyanok, akik képesek üzleti szempontjaikat harmonizálni környezetük érdekeivel úgy, hogy cselekedeteik magasabb rendű célokat is szolgáljanak. Úgy gondoljuk tehát, hogy jó úton járunk! Ezt azért merjük bátran leírni, mert nem mi magunk állítjuk magunkról, hanem azok látják így, akik maguk is ezen az úton járnak; hiszen a díjat azok ítélik oda, akik már korábban elnyerték. Újabb megtiszteltetés, hogy 2020-ban mi is részt vehetünk a zsűri munkájában.
Mindeközben a nagyvilágban…
Két nagyhatású természetfilm sorozat került adásba ebben az évben: az Our Planet – Bolygónk csodái, a Netflix, a Seven Worlds, One Planet (Hét világ, egy bolygó) pedig a brit BBC csatorna produkciója volt. Hatalmas stábbal, több évnyi munkával, az elérhető filmes technológiai eszköztár minden elemét felvonultatva készültek ezek a lenyűgöző filmek. Nyugodtan állítható, hogy soha nem látott képeken és részletességgel mutatják meg az élővilág csodáit. Mindezt az angolul értők a 93 éves természetfilmes legenda, Sir David Attenborough narrációjával élvezhetik.
2020
A somogyi erdész- és vadászszakma nevében emlékerdőt telepítettünk a Zselicben az 50 év után újra Magyarországra érkező Vadászati és Természeti Világkiállítás tiszteletére. Az „Egy a természettel” mottójú programsorozat célja, hogy felhívja az ember és a természet kölcsönös szinergiájára a figyelmet. Az esemény apropóján ültetett egy hektárnyi különleges erdő faállományát kocsánytalan tölgy, gyertyán, valamint elegy fafajként vadkörte, madárcseresznye, barkócaberkenye alkotja. Különlegessége az a 62 ezüst hárs, amelyek a magasból szemlélve a kiállítás dátumát, 2021-et formázzák.