Arborétumok
Részvénytársaságunk két arborétum kezelését és folyamatos fejlesztését végzi. Nagy fontosságot tulajdonítunk ennek a munkának, mivel arborétumaink segítségével a nagyközönség számára be tudjuk mutatni hazánk őshonos fafajait és a termőhelyi lehetőségek figyelembevételével egyéb világrészek fás növényeit. Nem elhanyagolható ezek esztétikai értéke sem.
Az Ágneslaki Arborétum a kelet - zalai dombvidéken, Porrog község határában, halastavakkal körülvett félszigeten, festői dombok közt található. A jelentős szubmediterrán klímahatás, valamint a tavak nagy vízfelületének éghajlat kiegyenlítő szerepe miatt az arborétum szinte optimális adottságokkal rendelkezik. Területe 7,65 hektár. 1920 - 1925 között létesítette báró Inkei Pál iharosi erdõgondnoka, Metz Kamill erdőmester. A fejlesztés folyamatos, jelenleg 52 fenyő, valamint 26 lombos fafaj alkotja a gyűjteményt. Dominálnak - faj és egyedszám szerint is - a Thuja és Chamaecyparis félék. Az arborétum területén található az Ágneslaki vadászház, melyet részvénytársaságunk 2002-ben újított fel. Ágneslak névadója Sztankovics Ágnes, Inkei báró lengyel származású felesége.
Legfiatalabb arborétumunkat, a Deseda Arborétumot 1978-ban létesítettük a desedai mesterséges tó félszigetén. Az arborétum, a tó és a környékén kialakított parkerdő szerves egységet képez. A terület mára kedvelt kiránduló és üdülőcentrummá vált. Az utóbbi esztendőkben egyre több külföldi turista is felkeresi a pihenésre, kikapcsolódásra kiválóan alkalmas területet.
A 28,6 hektár területen létesített gyűjtemény jelenleg 73 lombos fa- és cserjefajt, valamint 38 fenyőfajt tartalmaz. A fejlesztés folyamatos. 2001-ben a félszigeten elhelyezkedő arborétum könnyebb megközelíthetősége érdekében a Kaposvári Önkormányzattal közösen - pályázat útján elnyert pénzből - fahidat építettünk. Távlati céljaink közt szerepel, hogy a kaposvári oktatási intézmények számára bemutatóhellyé fejlesszük tovább az arborétumot - szolgálva ezzel a környezeti nevelés céljait.
Parkerdők
Megyénk kedvező természeti adottságai - 29%-os erdősültsége - az egyre romló környezeti körülmények ellenére is jó feltételeket biztosítanak az egészség megőrzésére hivatott parkerdők kialakításához. A parkerdőhálózat országos méretű, szervezett megteremtése az 1970-es években kezdődött. Elsõsorban a megyeszékhely, s a nagyobb települések környékén, nem utolsósorban a Balaton partján, a kiemelt üdülőövezetben hozta létre ezeket jogelődünk a Somogyi Erdő- és Fafeldolgozó Gazdaság. Az üdülőerdők kialakításánál a táj dekoratív elemein túl a térséghez kapcsolódó történelmi és kulturális emlékeket, értékeket is figyelembe vették.
Balaton-parti parkerdők, autóspihenők
Siófok után a déli part egyik legforgalmasabb üdülőcentruma Fonyód. Kedvező adottsága, hogy itt a Várhegy, a Sípos-hegy és a Kossuth-erdő. A Várhegy Fonyód legszebb része, a villanegyed koronája. A nagyobb részben cseres erdő helyenként cserjeszinttel egészül ki, s a hegytetőn bokorerdővel. Remek kilátás nyílik innen a tóra, s a látóhatár széléig húzódó Nagyberekre is. A Nagyberek-Fehérvíz lápterülete a Kis-Balatonéhoz hasonló, különösen értékes a vízimadár élővilág. Vadregényes világát Fekete István, Tüskevár című regénye örökítette meg, a belőle készült tévésorozat nemzedékek kedvence lett. A Balatonfenyvest a csisztai melegvizes fürdővel összekötő kisvasúton utazó a környék természeti-táji szépségeiben gyönyörködhet.
A déli part leglátogatottabb helyeinek egyike a balatonföldvári Panoráma autóspihenõ és parkerdő, amely közvetlenül csatlakozik a város belterületéhez. Egyaránt szolgálja az idegenforgalom, és az autós turizmus igényeit. A Lucs-tetőről gyönyörű kilátás nyílik Tihanyra és az öbölre, továbbá Külsõ-Somogy erdős dombvidékére. Az erdőben kígyózó több kilométer hosszú panorámaút végigvezet a vidék legszebb részein, egészen a kereki katonavár romjaihoz.
Városkörnyéki parkerdők
A megyeszékhely Kaposvár a Zselic peremén kiváló természeti adottságokkal rendelkezik. Környezetében négy parkerdő várja a látogatókat. Kaposvár városközponttól tíz kilométerre, északra, a 67-es út mentén terül el a Gombás-Desedai-parkerdő, amelyhez szervesen kapcsolódik a Deseda-patak. A parkerdőt 1972 és 1978 között alakították ki, Lakatos Zoltán és Lotterhof Ottó erdőmérnökök tervei alapján. Kedvező hatású a város klímájára is, Kaposvár „zöld tüdejének” tekinthető. Magyarország leghosszabb mesterséges tavának köszönhetően mind a vízi, mind a vízparti és az erdei növény- és állatvilág több tucatnyi képviselője megfigyelhető ezekben a parkerdőkben. A nyolc kilométer hosszú, átlag 300 méter széles, 245 hektáros vízfelület alapvetően vízkár-elhárítási és vízminőség-javítási célokat szolgál, de az erdőnek a vízfelülettel alkotott természetes egysége önmagában is vonzó a szabadidő eltöltésére, a természetben való felüdülésre. Minden időszakban kedvelt horgászparadicsom, nyáron fürdőhely, és a vízi sportok kedvelőinek is remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. A parkerdő erdei tanösvénnyel, erdei tanteremmel és számtalan látnivalókban gazdag turistaútvonallal rendelkezik. Ugyancsak része a gyermekek számára ötletes fajátékokból álló játszótér is.
Az Európai Unió támogatásával megvalósuló projektnek köszönhetően 2015. május óta üzemel a Deseda-tó környékén kialakított „Deseda Kalanderdő” – melynek célja a Deseda környéke természeti és környezeti értékeinek ökoturisztikai fejlesztése, annak érdekében hogy Kaposvár és környékének lakossága számára erdei környezetben nyújtson kellemes kikapcsolódási lehetőséget, valamint segítse az ismeretterjesztést és a környezeti nevelést, illetve a környezettudatos gondolkodásmód kialakítását. A fejlesztés keretében összesen 17 hektárnyi területen „lombfedeles tanterem”, tanösvények, tájművészeti alkotások, érzékszervi megismerést ösztönző kalandpontok, erdei játszótér és kalandpálya létesült, s megújult az arborétum növényanyaga is. Ezen kívül új tájékoztató táblák és sétautak segítik a növénytársulások megismerését, valamint speciális élőhelyek (fészekodúk, etetők) épültek a területen. Kiegészítő elemként felújítottuk a parkolót, a forrásfoglalást, illetve illemhelyeket, pad–asztal garnitúrákat helyeztünk ki. A változatos élővilág bemutatására félig a vízre épülve, fedett madár-megfigyelőhely készült.
A 2017-ben elkészült lombkorona sétányról kiváló kilátás nyílik a tóra, és a lombok között mind a négy évszakban tanulmányozható a természet változása és a tó élővilága. A magaslati létesítmény mini játszótérként is szolgál, hiszen része egy mászóka és egy csúszda.
A „Somogy bejárható varázsa” című európai uniós projekt keretében megvalósult az ún. „Szúnyoghíd” felújítása.
A város déli határán található a Gyertyánosi-parkerdő – „egy csöpp a Zselic javából”. Kulcsos turistaház, horgásztó, valamint a Négy testvér-forrás emeli a turistabázis értékét. Számos túraútvonal és erdei tornapálya is rendelkezésre áll itt. A területen avar emlékeket tártak fel a régészek. Bár a parkerdő jelenleg is a város kedvenc pihenőhelye – mind családok, kirándulók, vagy munkahelyi közösségek előszeretettel látogatják, a bakancsos turisták nagy örömére a közeljövőben megújul a pihenőhelyen lévő Gyöngyvirág turistaház és környéke a Téry Ödön Program keretében.
A várostól mindössze három kilométerre – Szenna felé – találjuk a Tókaji-parkerdőt. Területe 141 hektár, amely erdőt, öt tavat, tisztásokat, nádast foglal magában. Az erdei környezet megkapó hangulatú, fafajösszetételében a Zselicet mintázza, de egyéb nem őshonos fajok is előfordulnak itt. Az állomány korösszetétele igen vegyes, még száz év feletti egyedek is találhatók. Nagyon változatos adottságokkal rendelkezik, az erdő természetes varázsa egyesül itt egy összefüggő tórendszerrel; így a horgászoknak is kedvelt pihenőhelye, s számos rangos horgászverseny helyszíne. A kirándulókat gondozott tisztások, sétautak, tűzrakóhelyek, erdei tornapálya, nordic walking pálya, játszóterek várják, ezért a kisgyermekes családoknak egész napos programok szervezésére is alkalmat nyújt. A parkerdő szélén van a gazdaság lőtere, ahol koronglövő és korongvadász versenyeket tartanak.
Nagyatád határában a városközponttól két kilométerre találjuk a Fácánosi parkerdőt, mellette helyezkedik el a város által létrehozott nemzetközi faszobrász alkotótelep és szoborpark.
A Dráva-mellék legjelentősebb települése, Barcs határában, a 6-os út közelében terül el a Barcsi Borókás. A területre - sok más botanikai különlegességgel együtt - jellemzõ a ligetes, borókás növényzet. A terület kezelője a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága. Csak egy ugrás innen a - szintén a parkerdeinkhez tartozó - középrigóci autóspihenő. A Rigóc-patakra "felfűzött" halastavak közvetlenül csatlakoznak a több ezer hektárnyi erdőtömbhöz.