A tartamos erdőgazdálkodás legfontosabb alappillére az erdőművelés, amely egy összetett, egymásra épülő, a fahasználattal folyamatosan együttműködő tevékenységsort foglal magában.
Nevezetesen:
a maggazdálkodást, mely megteremti a magvetéses erdősítések és a csemetetermelés biztos alapját;
a csemetetermesztést, mely biztosítja az erdők biztonságos felújítását;
a természetes és mesterséges erdőfelújítást, melynek eredményeként létrejön a jövő erdővagyona;
az erdőnevelést a létrehozott és meglévő erdőkben, hogy ezek megfeleljenek a társadalom sokrétű elvárásainak (védelem, közjólét, faanyag szolgáltatás);
az erdőtelepítést a mezőgazdaság által jövedelmezően nem művelhető, de az erdőtenyészet számára még megfelelő területeken új erdők létrehozásával, növelve ezzel az erdőterületet;
az erdővédelem, mivel lehetőségei szerint folyamatosan gondoskodik az erdők egészségi állapotának a romló környezeti feltételek ellenére javításáról;
a közjóléti célt szolgáló erdők (arborétumok, parkerdők, kirándulóerdők) fenntartását
erdőművelési szolgáltatás magán erdőbirtokosoknak és erdőtelepítőknek.
Gazdálkodási területünkön jelentős az őshonos fafajok térfoglalása, melyek arányát a jövőben tovább kívánjuk növelni. Az erdőtelepítések során is a termőhelynek megfelelő őshonos fafajokat részesítjük előnyben.
Maggazdálkodás
Részvénytársaságunk 391,2 hektár magtermelő állománnyal rendelkezik (bükk, kocsányos- és kocsánytalan tölgy, cser). Külön figyelmet érdemel a Zselicben található ezüsthárs génrezervátum, mely a kiváló genetikai adottságú zselici ezüsthárs génkészletét hivatott megőrizni. Az erdészetek saját hatáskörben gyűjtetnek magot. A hiányzó magtételeket a SEFAG Mag - Csemete Kft. szerzi be a felhasználók számára. A Kft. végzi a magforgalom koordinálását is, valamint szakszerűen tudja hűtőházában tárolni a magokat.
Csemetetermesztés
Csemetetermesztésünk és ezzel a mesterséges erdősítéseink, pótlásaink biztonságát a SEFAG Mag - Csemete Kft. teremti meg. A Kft. csemetekertjén kívül 12 kertet üzemeltet társaságunk szerződéses formában, összesen 104,3 hektár területen. Magántermelőktől szintén vásárolunk csemetét. A saját szükségleteink felett megtermelt anyagot külső vásárlók részére értékesítjük. Dísznövényt az Iharosi Erdészetünk Zákányi Csemetekertjében termelünk és árusítunk.
Erdőfelújítás
Erdeinket természetes és mesterséges úton újítjuk fel. Sajnos a természetes felújítás nagyobb mérvű alkalmazását faállomány- és termőhelyi viszonyaink nem teszik lehetővé. Bükköseinket ugyan teljes egészében természetes úton újítjuk fel, de kocsánytalan tölgyeseink és csereseink esetében csak részben alkalmazhatjuk ezen eljárásokat. Ennek, mint említettük termőhelyi okai vannak, de nem elhanyagolható az utóbbi évek jelentős aszály- és cserebogárpajor károsítása sem. A tölgy termőhelyen található csereseket pedig fokozatosan alakítjuk át tölgyesekké, mely szintén csak mesterséges úton valósítható meg. Az utóbbi tíz év átlagát tekintve a mesterséges első kivitelek éves területe 770 hektár körüli értékre adódik. Sajnos a romló környezeti viszonyok miatt magas a pótlások aránya, mely ez elmúlt tíz esztendőben szinte folyamatosan nőtt, átlagosan 550 hektár/év nagyságú. Erdősítési munkáink során célunk az őshonos elegyes állományok létrehozása. E cél elérésének érdekében részvénytársaságunk jelentős pénzeszközöket mozgósít.
Erdőnevelés
Erdőnevelési tevékenységünk (befejezett ápolások, tisztítások, törzskiválasztó- és növedékfokozó gyérítések) célja az értékes többszintű faállományok kialakítása. Ez egyrészt a legmegfelelőbb élettér az erdei életközösség számára, másrészt a termőhely termőerejét a legjobban őrzi meg, sőt fokozza. Az egyes beavatkozások során a természetes erdőtársulások fafaj-összetételét igyekszünk szem előtt tartani, kialakítani. A természetes felújítás előkészítését szolgálják az utolsó gyérítések. Az erdőnevelés az egyik legnagyobb szakmai felkészültséget igénylő tevékenység, ezért szakszemélyzetünket folyamatosan képezzük, hogy ezen elvárásoknak meg tudjanak felelni.
Erdőtelepítés
Az utóbbi két esztendőben 240 hektár új erdőt telepítettünk. A következő évtizedben évi 120-150 hektár új erdő létesítését tervezzük, szinte kizárólag őshonos fafajokból.
Erdővédelem
Sajnos az utóbbi években több jelentős kár (minőségi és mennyiségi is) érte erdőállományainkat. Ezek közül az aszály és a cserebogárpajor okozta a legtöbb mennyiségi kárt. Ez jelentősen megnövelte a pótlási költségeinket. Tetemes összeget tesz ki a pajor elleni védekezés is. Idős állományainkat a talajvízszint csökkenése kínozza. Gyapjaslepke hernyója 2005-2006-ban jelentős növedékveszteséget okozott cseres állományaink egy részében.
Erdőművelési szolgáltatás
Magán-erdőgazdálkodók és erdőtelepítők részére vállaljuk a szaktanácsadást, kiviteli dokumentáció készítést, valamint a kivitelezést. A szükséges csemete-, vagy mag mennyiséget a SEFAG Mag- Csemete Kft.-től tudjuk biztosítani. Ilyen igényeikkel forduljanak bizalommal erdészeteinkhez.