2022. július 14., Csütörtök
Az Országos Erdészeti Egyesület Naszladi Géza erdésztechnikust, a Lábodi Vadászerdészet kerületvezető erdészét „Decrett József-emlékérem” kitüntetésben részesítette.
Az Országos Erdészeti Egyesület Naszladi Géza erdésztechnikust, a Lábodi Vadászerdészet kerületvezető erdészét az erdőgazdálkodás helyi fejlesztéséért végzett kiemelkedő munkája és figyelemre méltó egyesületi tevékenysége elismeréseként „Decrett József-emlékérem” egyesületi kitüntetésben részesítette az idei évi Gödöllői Vándorgyűlésen.
Naszladi Géza erdésztechnikus Rinyabesenyőn töltötte gyermekéveit. A falu zsáktelepülés, összefüggő erdőterületekbe ágyazott, így a lakosság megélhetését elsősorban a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodási munkák biztosították. Ez a környezet jelentősen befolyásolta irányultságát, korán kialakult személyiségében a természet, az erdő, az erdész szakma szeretete. A Dráva Völgye Középiskolában érettségizett 1982-ben. Ezt követően az EFE Erdőmérnöki Karán kezdte meg tanulmányait, amelyet 1984-ben félbeszakított és visszatért szülőföldjére. Az erdésztechnikusi oklevél megszerzését követően a SEFAG Nagyatádi erdészeténél kapott munkát, kerületvezető erdész lett 1986-ban. Átszervezések következtében a Lábodi Erdészet, majd a Lábodi Vadászerdészet szervezetében dolgozott, de erdész kerülete nem változott. Mai napig a Lábodi községhatár állami erdeit kezeli 1 045 hektár területen.
Munkája nyomán a szélsőségesen változatos Belső-Somogyi homokvidék ökológiai viszonyai között a tájra jellemző erdőtársulások fenntartható fejlődése biztosított. A homokvidéken a vizes élőhelyeken égerlápok, égerláp erdők, éger-kőris ligeterdők, a kiegyensúlyozott vízgazdálkodású területeken gyertyános kocsányos tölgyesek, kocsányos tölgyesek, a száraz homokhátakon nyírelegyes lombos erdők, elegyes és elegyetlen fenyvesek találhatóak. Jelentős tömegben jelen vannak az invazív fafajok, az akác, a kései meggy és a bálványfa. Visszaszorításuk kiemelt feladata. Szakmai tapasztalatának jelentős eleme a cserebogár károsítása elleni védekezés, amely a sikeres erdőfelújítások egyik alapfeltétele. Az erdőgazdálkodás koncepcionális és napi irányítása komoly felkészültséget igényel, hiszen az ökológiai ismeretek mellett szükség van az erdő védelme érdekében elmélyült vadgazdálkodási ismeretekre, a száraz termőhely miatt, a tűzkár megelőzés és elhárítás tapasztalataira is.
Irányításával évente 15-20 hektáron értékes faállományok fakitermelését végzik helyi vállalkozók. A tisztítások és gyérítések végrehajtása magas szintű szakmai hozzáértést mutat. A véghasználatokat kivitelezésének irányítására az értékkihozatal biztosítása mellett, az erdőfelújítás maximális ökológiai és ökonómiai támogatása jellemzi. Tiszta és határozott gondolkodásmód jellemzi, azonban a nem áll távol tőle az alázatos „csapat” szellemben végzett munka sem. Évente 20-25 hektáron vezet első kivitelű és pótlásos erdőfelújítást. Kerületében - és általában a Belső-Somogyi homokvidéken - természetes felújítás nem végezhető sikeresen. A folyamatos és befejezett erdőfelújításai ápolását évente közel 150 hektáron szervezi vállalkozók és közfoglalkoztatottak bevonásával. Szakmai tudása és tapasztalata kiváló segítséget nyújt az erdei munkások képzésére. Pedagógiai érzéke alkalmassá tette arra, hogy a Dráva Völgye Középiskolában a technikusi képzésben óraadó gyakorlati oktatónak kérjék fel fajsúlyos, a kerületvezető erdészek mindennapi munkáját érintő tárgykörökben.
Kiváló ökológiai ismeretei mellett műszaki és logisztikai érzéke is jó, amelyet az erdőgazdálkodási feladatok hatékony végrehajtásában kamatoztat. A tűzkárok gyors-beavatkozású berendezésének („Vízöntő”) szakavatott ismerője és működtetője. Az erdei iskola kiemelt rendezvényein – Madarak és Fák Napja, Erdők Hete – iskolás csoportokat kísér. Rendszeresen kalauzol gyermek, ifjúsági és felnőtt csoportokat a „Studinka László” Természetismeretei Központ és Vadaspark környezetében bemutatva a táj természeti és épített értékeit. Az „Egy a természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás 2021, Somogy Megyei Konzorcium Lábodi térségi programjaiért felelős munkacsoport hasznos tagja volt. Munkájával a Nagysalléri „Trófeák és vígasságok” rendezvény szervezésében és magvalósításában vett részt.
Az OEE Helyi Csoport aktív, kezdeményező tagja, minden rendezvényen jelen van, a kistérségi programok szervezésekből kiveszi részét, az egyesület Helyi Csoportjának 12 évig lelkiismeretes küldöttje volt. Szenvedélyesen képviseli a helyi közösségek érdekeit.
Az Erdőhasználati és Gépesítési összevont szakosztály rendezvény házigazdája volt 2004-ben. Kerületében mutatta be társaságunk a vágástéri apadékhasznosítás célgépeit, így az akkor újdonságnak számító kötegelőgépet. A program terepi megvalósítását pontosan, a sikert megalapozva készítette elő. 2012-ben szintén összevont szakosztály program keretében az általa irányított kerületben mutatták be a tuskószeletelő gépet. Kerülete a 2015-ös Vándorgyűlés egyik program helyszíne volt.
Naszladi Géza kerületvezető erdész Lábodon él. A nagylélekszámú település hagyományőrző „Legény Egyletének” tagja, valamint részt vesz az önkormányzat önkéntes őrzési és védelmi feladatainak ellátásában is. 1989-ben „Kiváló Dolgozó”-i kitüntetést, 2005-ben pedig a „Lábodi Erdőkért” Elismerő Oklevelet kapta meg. 2014-ben az OEE „Elismerő Oklevél” kitüntetésében részesült. Példás családi környezet jellemzi magánéletét. Két ma már felnőtt, egyetemet végzett leánygyermeket nevelt fel.
Kollégánk a névadó szellemiségéhez méltó munkásságot fejtett ki és az Egyesület Kaposvári Helyi Csoportjának életében tevékenyen részt vett. Erdészeti tevékenységét 37 éven át szakmai területen, középfokú végzettséghez kötött munkakörben, kiemelkedően végezte. Kerületében a térségre jellemző erdőgazdálkodási folyamatok hosszú távú fenntartásában, megújításában, új módszerek bevezetésében aktív szerepet vállalt. Hivatásként végzett munkájával, emberséges magatartásával környezetében példát mutatott, így tevékenységével jelentősen hozzájárult az erdész szakma elismertségének növeléséhez.
Gratulálunk kollégánknak!