2020. július 20., Hétfő
A 2021. évi Vadászati és Természeti Világkiállítás előkészületeinek sorában Kovács Zoltán kormánybiztos részvételével szimbolikus emlékerdőt avattak fel a SEFAG Zrt. Zselici Erdészetének területén. A táj jellemző fafajait felidéző növénytársulás különlegessége az ezüst hársakból kirajzolódó 2021-es évszám.
Szimbolikus módon vadászkürtös tisztelgéssel, kopjafa-állítással és faültetéssel zajlott az „Egy a természettel” mottójú, jövő évi Vadászati és Természeti Világkiállítás felvezetése Somogyban. A fél évszázad után újra Magyarországon megrendezésre kerülő nagyszabású programsorozat tiszteletére a somogyi állami erdőket kezelő SEFAG Zrt. emlékerdőt telepített a Zselici Erdészet területén. „A faültetés harmonizál a kiállítás legfontosabb üzenetével, a természetvédelmi célok és a fenntartható erdőgazdálkodás megismertetésével” – hangsúlyozta az ünnepélyen résztvevő Kovács Zoltán, a világkiállítás és a kapcsolódó rendezvénysorozat lebonyolításáért felelős kormánybiztos. „Az erdőtelepítés a világszínvonalú erdőgazdaságaink tudásán kívül egy ősi és mélyebb tudást is hordoz az élet körforgásáról és a természet rendjéről, ez összekapcsolja a generációkat” – emelte ki.
Az emlékerdőben kopjafát állítottak az erdészek, az erdész-vadász szakma értékeit megidézve. Szimbólumai közül a dárdahegy a harcos, határozott jellemet, a virág a természetszerető embereket, a molnárgomb pedig az anyaföldet jelképezi.
Az avatóbeszédben dr. Neszményi Zsolt kormánymegbízott a somogyi vadgazdálkodó szakemberek munkáját dicsérte, kiemelve, hogy tavaly több, mint 250 gímtrófeát mutattak be bírálatra az erdőgazdaságnál, amelyek 60%-a érmet kapott. Ez pedig olyan érték, amit érdemes megmutatni a világnak. Erről már Gelencsér Attila országgyűlési képviselő beszélt, felidézve az 1971-es, hazánkban mindeddig az utolsó vadászati világkiállítást, s hangsúlyozva a Zselicség messze földön csodás értékeit. „Az erdő mindenkié, ezért Somogyban különösen büszkék vagyunk azokra a turisztikai attrakciókra, amelyek a SEFAG Zrt. jóvoltából egyre több bakancsos kirándulót vonzanak a megyébe.”
Az emlékerdőt a tájra jellemző fajok alkotják. „Egy hektáron a kocsánytalan tölgy mellett ezüsthárs csemeték kaptak helyet, az egykori kiserdő területén pedig vadkörte, madárcseresznye és barkócaberkenye ad árnyat az erdő lakóinak. A fákat a szegélyeken cserjefajok, csere- és egybibés galagonya, illetve kökény színesítik” – mutatta be a fajösszetételt Fehér István, a SEFAG Zrt. vezérigazgatója.
A leglátványosabb elem azonban kétségkívül az a 62 ezüst hárs, amelyek a levegőből nézve a „2021” feliratot formázzák meg, így várhatóan a kirándulók kedvencei lesznek. A felirat utolsó darabját az ünnepség résztvevői közösen ültették el.
Az "Egy a Természettel" Nonprofit Kft. csodás kisfilmje is megörökíti az eseményt.