2017-ben az erdő és energia áll a rendezvények középpontjában.
Az ENSZ Közgyűlés határozata alapján március 21-én ünnepeljük az Erdők Világnapját. 2017-ben az erdő és energia áll a rendezvények középpontjában.
A FAO a korábbi évek gyakorlatának megfelelően ismét készített egy 60 másodperces filmet, mely a nagy TV-halózatok reklám-blokkjaiban kerül bemutatásra. A filmeket sugárzó társaságok becsült nézőszáma eléri a másfél milliárdot, igy vélelmezhető, hogy ezek a rövidfilmek az erdőről szóló üzenetek leghatékonyabb terjesztői.
A nemzeti rendezvényeket segítendő más kommunikációs anyagok is rendelkezésre állnak, ezeket ugyancsak ajánljuk a szakközönség és az érdeklődők szíves figyelmébe.
Miért is jelentős az erdő és enegia kapcsolata? Álljon itt néhány ismert és talán kevésbé ismert tény ennek alátámasztására:
Fából több energiát allítunk elő, mint a nap, szél és víz segítségével, az összes megújuló bioenergia forrás közül a fa a legjelentősebb.
A fa kb az összes megújuló energia 40%-át biztosítja.
A világ fakitermelésének 50%-a (mintegy 1,86 milliárd m3) fordítódik főzésre, fűtésre és villamos energia termelésre.
A fa ugyanakkor modern üzemanyag is, amelyet az iparban használnak energia termelésre, hőközpontokban illetve házak központi fűtésére.
A fa, mint tüzifa és faszén, a leginkább elérhető energiaforrás számos fejlődő országban.
Több, mint 2 milliárd ember számára a fa biztosítja a főtt étel, jobb táplálkozás, egészséges ivóvíz, tisztálkodás és meleg lakóhely lehetőségét.
Afrikában a kitermelt fa 90%-a, Ázsiában 60%-a szolgálja fűtés és főzés célját.
A fák nagyban csökkenthetik az energiafelhasználást: megfelelő telepítéssel a városi környezet levegőjét 2-8 C fokkal hűthetik a fák, mintegy 30%-kal csökkentve a hűtési és 20-50%-kal a fűtési költségeket.
A Föld erdei a világ éves energiaszükségletének kb 10-szeresét tárolják, így számottevő megújuló energiaforrásnak tekinthetők.
A faanyag elégetésével a légkörbe jutó széndioxid elvileg körforgásba kerül, így a fosszilis energiahordozókkal ellentétben nem növeli hosszú távon az légköri szén mennyiségét.
A fenntarthatóan megtermelt faanyag tiszta és hatékony felhasználása legalább hat Fenntartható Fejlődési Cél (3, 5, 7, 8, 13 és 15) elérését támogatja.
A fából nyerhető folyékony üzemanyagok fejlesztése nagy lökést adhat a zöld gazdaság fejlődésének.
A jól kezelt erdők hosszú távon képesek megújuló energiát biztosítani, így a klímaváltozás elleni harc hatékony eszközének is tekinthetők.