2020. október 19., Hétfő
Az idei Fenntarthatósági témahét témái az energia, a klímaváltozás és az egészségnevelés volt. Kollégáink is ezek fontosságára hívták fel a résztvevők figyelmét az izgalmas programokon.
A XXI. század egyik legnagyobb kihívása a klímaváltozás, a globális felmelegedés, a pusztuló természeti környezet.
Ha nem változtatunk szemléletünkön, a Földön mi emberek kerülünk a legnagyobb veszélybe. A szemléletváltás a család mellett, az óvodákban, iskolákban és az erdei iskolákban is zajlik. Ezért a szülőkre és a pedagógusokra óriási felelősség hárul. Fel kell készíteni a gyerekeinket arra, hogy ők maguk mit tehetnek azért, hogy a földi élet az emberi léthez méltó módon fennmaradjon.
A rendkívüli helyzetre való tekintettel, az Emberi Erőforrások Minisztériuma őszre halasztotta a Fenntarthatósági Témahetet, melyhez a SEFAG Zrt. létesítményei, a Sziágyi Erdészeti Erdei Iskola és a Zselici Csillagpark is csatlakoztak.
A vírus miatt alacsonyabb résztvevői létszámmal, de izgalmas programokkal és persze a legnagyobb elővigyázatosság mellett várták a kollégák a gyerekeket.
Az erdei iskolában a tanösvény túrák alkalmával felhívtuk a gyerekek figyelmét, a környezetünk, erdeink védelmére, a fenntarthatóságra, a Globális felmelegedésre, a vízhiányra, csökkenő energiakészleteinkre és a klímaváltozásra. Ezek a veszélyek fenyegetik Földünket, ha gyorsan nem változtatunk szemléletünkön és magatartásunkon. A szemléletváltásra a gyermekek a legfogékonyabbak, épp ezért fontos, hogy már iskolás korban megismerjék a téma fontosságát és felfigyeljenek személyes érintettségükre, hiszen kis odafigyeléssel ők is sokat tehetnek a Föld védelméért.
Tantermi foglalkozás keretein belül kiszámoltuk, hogy mekkora az ökológiai lábnyomunk. Tanulságként megbeszéltük, hogyan tudnánk ezt csökkenteni.
A Zselici Csillagparkban a fényszennyezésről és annak természetes környezetünkre gyakorolt hatásáról hallhattak az érdeklődők.
A Fenntarthatósági hétnek több, mint 100 résztvevője volt, általános- és középiskolások iskolások, és turista vendégek is.
Szerző: Mihály Betta, erdei iskola vezető
Fotók: Mihály Betta és dr. Mosoni László