2023. március 16., Csütörtök
Takács József, a SEFAG Zrt. Nagybajomi Erdészetének igazgatója Magyar Arany Érdemkereszt kitűntetésben részesült 1848. március 15-e évfordulója alkalmából.
Nagy István agrárminiszter az 1848. március 15-e alkalmából magas rangú kitűntetéseket adott át a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
Kollégánk, Takács József erdőmérnök, a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt. Nagybajomi Erdészetének igazgatója részére Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta.
Takács József 1958. június 28-án született Tabon. Gyermekkorát Andocson töltötte, majd gimnáziumi tanulmányait Kaposváron folytatta. A Soproni Erdészeti és Faipari Egyetem erdőmérnöki karán 1982-ben szerzett diplomát.
Visszatérve szülőföldjére, Somogy megyébe, 1982. július 1-től a SEFAG Zrt. jogelődjénél, a Somogyi Erdő és Fafeldogozó Gazdaság Igali erdészeténél kezdett dolgozni erdőmérnök gyakornok, majd fahasználati műszaki vezetőként. A Külső-Somogyi dombvidék változatos termőhelyein nagy gyakorlatot szerzett a cseresek, cseres-kocsánytalan tölgyesek, valamint a Koppány-völgye azonális bükköseinek fakitermelési-rendszer tervezésében. Irányítása alatt magas fahasználati hatékonyságot, optimális kihozatalt értek el ezen erdőállományokból. Szervezésével jelentős mennyiségű, és időbeni ütemezésű iparifa kampányok valósultak meg. Abban az időszakban mind a hazai, mind a külföldi piacon nagy kereslete volt a fűrészipari-, a bányaipari alapanyagoknak és a kérgezett papírfának. A rendszeres túlmunkaszervezéssel oldották meg az akkor még nehézkes vasúti szállítmányozási fennakadásokat. Szoros, mindennapi kapcsolatot tartott a társágazat, az erdőművelés vezetőjével, így harmonikus erdőgazdálkodási tevékenység valósult meg az erdészetnél. Az unikális bükkös erdőállományokban természetes felújítást valósítottak meg.
1986-tól erdészeti főmérnökként jelentős szerepet vállalt az erdészeti infrastruktúra fenntartásában és fejlesztésében. Ennek legfontosabb eleme a jelentős nagyságrendű erdészeti feltáró hálózat.
1997. december 10-től a Nagybajomi Erdészet igazgatói feladataival bízták meg. Egy teljesen más szakmai környezetbe került, a Belső-Somogyi Homokvidék északi, Balaton közeli harmadába. Alázatos, szorgalmas, megfontolt és körültekintő egyéniségével teremtett kiegyensúlyozott feltételeket az igen változatos és szakmai buktatókkal nehezített erdészeti egységnél. Jó kapcsolatot ápol a természetvédelmi és vadgazdálkodási szakemberekkel, így az üzemi feladatok a Boronka Tájvédelmi Körzetben és annak környezetében a jogszabályoknak megfelelően magas szinten valósulhatnak meg. Nagy kihívás számára a homokvidékek erdőfelújítási problémái, amelynek egyik kiinduló pontja a cserebogár károsítása. Kitartó gyakorlati munkával munkatársaival együtt kidolgozták a természetvédelmi szabályoknak megfelelő legjobb és eredményes cserebogár elleni védekezést. A Nagybajom és környéki értékes kocsányos tölgyes állományok jó gazdára találtak személyét tekintve. Munkatársait saját egyéniségének megfelelően irányítja.
Az elmúlt 23 évben az erdőgazdálkodáson kívüli feladatokban is jelentősen kivette a részét. A csodaszép Boronka melléki vizes élőhelyek madárvilága, a száraz homokdűnék növényvilága megannyi természeti attrakciót nyújt. Jelöltünk ezen természeti értékek megőrzésében és fenntartható fejlesztésében jeleskedik.
2006-2010-ig a SEFAG Zrt. felügyelőbizottságának dolgozói küldött tagja volt. Az Országos Erdészeti Egyesületnek 1982 óta tagja. Munkája elismeréseként 2012-ben a Somogyi Erdőkért kitüntetésben részesült.
2023. október 1. napjával vonul nyugdíjba igazgatói beosztásából.
Gratulálunk kollégánknak és további jó egészséget kívánunk!